Güncel

Tüm Acil Numaralar 112’de Birleşiyor

Tüm acil numaralar 112‘de birleşiyor. Bildiğiniz üzere acil ihtiyacınıza göre farklı numaralar bulunuyor. Eğer yangınla ilgili problem yaşıyorsanız 110 İtfaiye çağrı merkezini arıyordunuz, sağlık ile ilgili probleminiz varsa 112 Acil çağrı merkezi, emniyetiniz ile ilgili probleminiz varsa 155 Polis imdat gibi numaraları arıyordunuz. Artık bütün bu numaraları unutup tek bir numarayı arıyorsunuz.

Tüm Acil Numaralar 112'de Birleşiyor
Tüm Acil Numaralar 112’de Birleşiyor

Tüm acil ihtiyaçlarınız için 112’yi arıyorsunuz. Peki neden tek numarada birleşti? Birleşmesinin sebebi Türkiye’nin tüm ihtiyaçlarını tek hat üzerinden karşılanmak istenmesi oldu. Fakat insanlar bu hattın bu aramaları kaldırıp kaldırmayacağını merak ediyor. Yetkililer tarafından açıklamaya göre aşırı yoğunluktan bir problem olmayacağını ve bu tür problem yaşanmaması için her gün çalışmalar yapılıyor.

Bakan Açıklama Yaptı Tüm Acil Numaralar 112’de Birleşiyor

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu; ”İnsanlar artık yaşadığı problem de hangi numarayı arayacağız şeklinde telaş yapmayacak ve tüm acil numaraları ezberlemek zorunda da kalmayacak ve numaralar 112’de birleşiyor. Vatandaşlar herhangi bir problem de bu numarayı arayacak ve problemlerine göre yetkili tarafa yönlendirilecek” şeklinde açıklama yaptı.

Bakan Açıklama Yaptı Tüm Acil Numaralar 112'de Birleşiyor
Bakan Açıklama Yaptı Tüm Acil Numaralar 112’de Birleşiyor

Vatandaş acil bir problem yaşadığı zaman 112’yi arayacak ve sakin kalarak karşısındaki yetkilinin sorularını yanıtlaması gerekiyor. Soruları yanıtladıktan sonra problemine göre yetkili anında oraya yönlendirecek. Vatandaş acil itfaiye hizmetine ihtiyaç duyduğu zaman 112‘yi arıyacak ve oradaki yetkilin sorularını yanıtlaması gerekiyor. Yetkilinin sorularını yanıtladıktan itfaiye çağrı merkezine yönlendiriliyor.

Peki hangi acil numaralar 112’de birleşti? Bakanlıktan tarafından yapılan açıklamaya göre

  • Orman hizmetleri (177)
  • İtfaiye (110)
  • AFAD (122)
  • Jandarma (156)
  • Polis (155)
  • Sahil Güvenlik (158)
  • Ambulans gibi numaralar tek numara çatı altında birleşti.

Şu an bakanlıktan açıklama yapılmasa da bu çalışmaların %80’i bitti. Bir çok şehirde test ediliyor. Haziran ayından önce numaraların birleşme ihtimali bulunuyor.

İlginç Acil Numara Aramaları

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu