Güncel

Türk Telekom Yeni Bir Teknoloji Test Ediyor

Türk Telekom’un test ettiğini duyurduğu XGS-PON teknolojisi 10 Gbps simetrik internet hızı sayesinde 10 GB’lık bir filmin 8 saniyede indirilmesine imkan tanıyor. Bu teknolojiyi kullanıcıları ile buluşturmak için Dünya çapında tanınan Open Networking Foundation (ONF) ile iş birliği içerinde olan Türk Telekom, yapılan çalışmalar sonucunda test aşamasına gelmeyi başardı.

Ankara da bulunan Türk Telekom İnovasyon Merkezinde oluşturulan açık kaynak platformu sayesinde XGS-PON teknolojisini test eden Türk Telekom, oldukça yüksek hızlara ulaştı. Ulaşılan hızlar 75 GB’lık veriyi bir dakikada indirip yüklemeye olanak sağlıyor.

Türk Telekom internet
Türk Telekom İnternet

Yapılan açıklamaya göre XGS-PON teknolojisi hayatımızda birçok alanda kolaylık sağlayabiliyor. Bunlar; sanal gerçeklik (VR), akıllı ev uygulamaları, e eğitim, e sağlık olarak örneklendirilebilir. Ayrıca bu teknoloji 16K 360 derece video çekimine de olanak sağlıyor.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç telekominikasyon çözümleri sağlayıcısı Argela ile birlikte yürüttükleri çalışma sonucunda Türkiye de yerli ekosistemin geliştirilmesini ve dışa bağımlılığın azaltılmasını amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca Kıraç; dünyada sayılı ülkelerin kullandığı bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olmaktan mutlu olduğunu ifade etti.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu