Güncel

Türkiye Ekonomisinin Dönüşümü

Bloomberg ekonomistleri Tom Orlik ve Bjorn Van Roye’un hazırlamış olduğu bir analize göre dünya ekonomisinin merkezi batıdan doğuya kayıyor. Bu kaymanın da etkisiyle 2050 yılında Türkiye ekonomisinin dünyada 10.sırada yer alabileceği belirtildi.

Ekonomistlerin yapmış olduğu analize göre Çin’in 2035 yılında ABD’yi geride bırakarak dünyadaki en büyük ekonomik ve siyasi güç olması bekleniyor. Çin’in bu yükselişi uzun yıllardır süregelen bir dönüşümün sonucu olacak görünüyor.

Türkiye Ekonomisi
Ülkelerin Yıllara Göre Ekonomik Büyüklükleri

Türkiye Ekonomisi Dönüşümün Neresinde Yer Alıyor?

Bloomberg HT’nin yaptığı habere göre dünya nüfusunun çoğunluğuna sahip olan Asya’nın günümüzdeki ekonomik büyüklüğü, dünya ekonomisinin yüzde 35’ini oluşturuyor. 39 ülkeden veri toplayarak çalışma yapan ekonomistler, ikinci dünya savaşından bu zamana kadar devam eden dönemin sonuna gelindiğini belirtiyor. Ekonominin gelişmiş piyasalardan gelişen piyasalara doğru kayacağını ve 2050 yılında Asya’nın dünya ekonomisinin yarısına ulaşacağını öngörülüyor.

2050 yılında bütün dengelerin değişeceğini söyleyen ekonomistler, ilerleyen yıllarda dünyanın en büyük üç ekonomisinin Asya’da gelişen piyasalardan olacağını söylüyor. Türkiye ekonomisinin de 2050 yılında en büyük onuncu ekonomi olması bekleniyor. Günümüzde serbest olmayan ekonomi payı yüzde 23 iken 2050 yılında bu oranın yüzde 43’e yükseleceği tahmin ediliyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu