Güncel

Twitch Kullanıcıların Büyük Sorununu Çözdü

Dünyada en çok kitleye hitap eden canlı yayın platformlarından biri olan Twitch; yayıcılarının en çok sorun yaşadıkları telifsiz müzik sorunu ilgili yayıncıları çok sevindirecek bir özellik getirdi. “Soundtrack by Twitch” adlı bu özellik sayesinde artık kullanıcılar telif sorunu yaşamadan istediği müzikleri kullanabilecek.

Twitch’de yayıncıların arka planda çaldığı müzikler canlı yayın sırasında izleyicilere ulaşıyordu. Fakat yayın tekrarı sırasında telifli kısımların sesinin çıkarılması zorunluydu. Bu da yayını sonradan izleyen izleyiciler için oldukça can sıkıcı bir durumdu. Bu durumun farkında olan Twitch yetkilileri “Soundtrack by Twitch” isimli kütüphaneyi getirdiler.

twitch
Twitch

1 Milyon Şarkı Bulunan Bir Kütüphane

Twitch yetkililerinden gelen açıklamaya göre “Soundtrack by Twitch” isimli bu kütüphanede yayıcıların kullanımına açık olacak. Kütüphande telifsiz 1 milyon şarkı bulunmakta. Bu şarkıların ne tür olacağı henüz açıklanmasa da Above & Beyond, mxmtoon, Porter Robinson, RAC ve SwuM gibi sanatçılar, oluşturulan kütüphanenin temelini oluşturuyor diyebiliriz.

Aslında Twitch yetkilileri geçtiğimiz sene yayıncıların telifsiz müzik kullanabilmeleri için “Twitch Müzik Kütüphanesi” adlı özelliği getirmişti. Fakat yetkililer geçen sene hiçbir açıklama yapmadan bu özelliği kaldırdı. Bunun nedeni özelliğin yüksek maliyeti olarak gösterilirken aynı durumun “Soundtrack by Twitch” isimli özellikte de yaşanıp yaşanmayacağını zamanla göreceğiz.

“Soundtrack by Twitch” Şu Anda Beta Durumunda

“Soundtrack by Twitch” isimli özellik beta sürüm olarak yayınlandı. Şu anda sadece Open Broadcaster Software (OBS) uyumlu yayıncılar erişebiliyor. Fakat Twitch yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre özellik haftaya beta konumundan çıkartılarak bütün yayıncıların hizmetine sunulacak.

Bu açıklama Twitch yayıncılarını oldukça mutlu ederken aktif edilecek özelliğin Twitch’i nasıl etkileyeceğini bekleyip göreceğiz  

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu