Güncel

Twitch Yayıncılar İçin Marka Güvenirliği Puanı Mı Ekliyor?

Siber güvenlik araştırmacısı Daylam Tayari, Twitch’in dâhili API’sinde (uygulama programlama arayüzünde) sitenin yayıncılar için “marka güvenirliği puanı” adı verilen bir şey uygulamayı planladığına dair kanıt buldu. Bu puanın bazı kriterlere bağlı olması bekleniyor. Marka güvenliği puanı; yayın yapan kişinin yaşı, Twitch personeli tarafından verilen derece puanı, yasaklama geçmişi, yayıncının platformla olan ilişkisi, automod ayarları, ortaklık durumu, oynanan oyunun ESRB (eğlence yazılımı değerlendirme kurulu derecesi ve akışın olgunluğa göre ayarlanıp ayarlanmadığı gibi kriterlerin değerlendirilmesini içeriyor.

twitch marka güvenliği puanı
Yayıncılar Çeşitli Ölçütlerle Değerlendirilecek

Tayari’nin araştırması gerçekten doğruysa bu uygulamanın, reklam verenlerin platformdaki yayıncılarla etkileşim kurma biçiminde bir değişikliğe neden olacağı anlamına gelir. Şu anda, pazarlamacıların Twitch’te yayıncılarla çalışmanın ana yollarından biri sitenin ödül panosudur. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’daki belirli iş ortakları ve bağlı kuruluşlar, ücretli fırsatlar listesinden yayıncıların topluluklarıyla birlikte oyun oynamak veya markalı videoları izlemek gibi otomatik ödemeli seçimler yapabilir.

Twitch Marka Güvenirliği Puanı, Yararı Kadar Sinsi Bir Uygulama Gibi Görünüyor

Bir markayla çalışarak ödeme almak, zaman zaman oldukça zorlu bir süreç haline gelebilirken Twitch’teki bu otomatik ödeme, süreci kolaylaştıran ve otomatikleştiren oldukça akışkan bir sistemdir. Tayari’nin sosyal medya platformunda yazdıklarına yanıt olarak Twitch, henüz “marka güvenirliği puanı” ile ilgili hiçbir şeyin başlatılmadığını ve hiçbir kişisel bilginin paylaşılmadığını söyledi.

Açıklamada şirketin, platformdaki reklamların doğru topluluklarla uygun şekilde eşleştirilmesini sağlamanın yollarının araştırıldığı da söylendi. Twitch’in yayıncılar için bir “marka güvenirliği puanı” uygulamasının, ödül programını genişletmek için kullanacağını tahmin etmek pek zor değil. Böyle bir uygulama, en azından markalar için, yayıncıları belli bir eksende karşılaştırması yönünden faydalı olacaktır.

Marka güvenirliği puanının değerlendirme kriterlerine bakınca bu yeni sistemin gelmesi, canlı video akış platformunun, yayıncıların görebildiği ve görmesi mümkün olmayan çeşitli ölçütlerle onları izlediği ve izleyeceği anlamına geliyor. Uber ve Lyft derecelendirmeleri aklımıza geldiğinde bu sistemin de ne kadar sessiz ve sinsi olabileceğini düşünmeden edemiyoruz.

Kaynak
Twitch may be adding a ‘brand safety score’ for streamers

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu