Güncel

Twitch Yayıncılarına Telif Atılmaya Başlandı

Twitch yayıncılarına telif atılmaya başlandı ve son zamanlarda telif ihlalleri sebebi ile birçok geçmiş yayını silmek mecburiyetinde kalan Twitch yayıncıları, şimdi de oyun içi seslerden dolayı sorun yaşıyor. Twitch platformu ise yayıncılara “telif hakkına sahip olmadığınız içerikleri yayınlarda kullanmayın” gibi bir tavsiyede bulundu. Yayıncılar platformun öneri vermemesini, bir çözüm yolu göstermesini istiyor. Son günlerde tepki çeken platform, geçtiğimiz günlerde şok edecek bir karar alarak dünyaca ünlü futbolcu Neymar’ın hesabını banlamıştı.

Twitch
Twitch

Dünyanın en tanınmış canlı yayın platformlarından biri olan Twitch, son zamanlarda DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) adlı proje içerisinde yapılan değişiklikler ile anılıyor. Yayıncıların kanallarındaki önceden yapılan binlerce yayın kaydını ve videoları silmek zorunda kılan telif ihlalleri, son zamanlarda birçok yayıncının hem canını sıkmaya hem de büyük sorunlara sebebiyet vermeye başladı.

Twitch yayıncılarına telif atılması konusunda yeterli performansı ve tepkiyi gösteremeyen Twitch platformu, birçok yayıncı tarafından eleştirilere maruz kalıyor.  Bir açıklama yaparak telif haklarını kötü yönettiği için yayıncılardan özür dileyen bu şirket, henüz etkili bir çözüm yolunu içerik üreticilerine sunamıyor.

Twitch Yayıncıları Pes Etti

Twitch platformu, canlı yayınlar esnasında oynatılan veya görüntülenen telif hakkı ile korunan herhangi bir içeriği tespit etmek için otomatik bir sistem kullanıyor. Yayıncıların sosyal medyadan bildirdiği paylaşımlara göre Twitch platformunun algoritması, bazı oyunlardaki oyun içi ses efektlerinin telif haklarını ihlal ettiğini tespit edip yayıncılara uyarılarda bulundu.

Twitch Yayıncılarına Telif Atılmaya Başlandı
Twitch Yayıncılarına Telif Atılmaya Başlandı

Diğer yandan Twitch platformu hem içerik oluşturucularını hem de izleyicileri rahatsız eden bu hâl karşısında işe yarar bir çözüm yolu öne süremiyor. Twitch platformunun yayıncılara “Telif haklarına sahip olmadığınız takdirde yayınlarda müzik çalmayın” önerisinde bulunan Twitch, neyin ihlal teşkil edeceği, kimin hak talebinde bulunduğu, onlarla nasıl iletişime geçileceği veya hangi cezaların verilebileceği konularında ise bilgi vermiyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu