Güncel

Twitter, 4 Milyar Dolara Clubhouse’u Satın Almak İçin Görüşüyor

Bloomberg’in yayınladığı habere göre Twitter, canlı drop-in ses ağı platformu Clubhouse ile yaklaşık 4 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile potansiyel bir satın alım hakkında görüşmeler gerçekleştirdi. Habere göre son birkaç aydır devam eden görüşmeler, artık devam etmiyor ve sona ermesinin nedeni de bilinmiyor.

twitter clubhouse 4 milyar dolar
Twitter ve Clubhouse Arasındaki Görüşmeler Devam Etmiyor

Ayrıca birkaç gün önce, Clubhouse’un yaklaşık 4 milyar dolarlık yeni bir finansman turu oluşturmaya çalıştığını bildirildi. Fakat potansiyel satın alma görüşmelerinin detaylandırıldığı raporda, önce Twitter ile yapılan görüşmelerin çöktüğü ve bunun da öz sermaye yatırımı karşılığında ek sermaye temin etme stratejisinde bir değişikliğe yol açtığı görüldü.

Bu arada Clubhouse, para kazanma çalışmalarının ilki olarak kullanıcıların platformdaki diğer içerik oluşturuculara doğrudan ödeme göndermesine olanak tanıyan Clubhouse Payments özelliğini başlattı. İlginç bir şekilde, bu para kazanma çabası onlara bir gelir sağlamıyor. Bu işlem sürecinde gerçekleşen küçük bir kesinti doğrudan internet üzerinden ödeme almayı sağlayan Stripe’a gidiyor.

Twitter Spaces’a Sahip Olduğu İçin Vazgeçmiş Olabilir Mi?

twitter clubhouse spaces drop-in
Sesli Sohbet Uygulamasının Popülaritesinin Uzun Sürmeyeceğine Dair Şüpheler Var

Twitter ve Clubhouse arasındaki bu görüşmelerin ayrıntıları henüz bilinmiyor. Ancak sosyal medya platformunun son birkaç aydır Spaces adında, Clubhouse uygulamasına çok benzeyen bir drop-in sesli sohbet odası özelliği bulunuyor. Özellikle Spaces ile ilerlemesi göz önüne alındığında, sosyal medya ağının ses uygulaması için böyle bir ödeme yapması çok maliyetli gibi görünüyor. Sesli sohbet uygulamasının, erkenden ve kısa zamanda oldukça ilgi çektiği aşikâr ama yine de uygulamanın popülaritesinin uzun ömürlülüğü hakkında insanların aklında çok soru dolanıyor.

Ayrıca drop-in sesli sohbet uygulamasının diğer çeşitli platformlar tarafından kopyalanıyor olması bunun kendi başına bir özellik mi yoksa bir ürün mü olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Ne olursa olsun, gerçekleşen bu görüşmelerle ilgili açıklamaların zamanlaması, Clubhouse’un potansiyel yatırımcılarla yükseltmek istediği tur için hedef değerlemesine ilişkin olumlu bir etkisi olacak gibi görünüyor. Ayrıca medya sektörünün bu kategorisinin görece cansız bir dönem olduğu iddia edilirken yeni yazılıma olan ilgiyle doğan bu aktivitelerin görülmesi birçok kişiyi heyecanlandırıyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu