Güncel

Twitter Hesap Doğrulamaları Geri Geliyor

Twitter, üç yıl önce aldığı bir kararla kamuya açık uygulamaları kapatmasının ardından hesap doğrulamalarını geri getiriyor. Yani Twitter hesap doğrulamaları süreci yapılan birkaç değişiklik ile yeniden başlıyor.

Twitter Hesap Doğrulama Geliyor
Twitter Hesap Doğrulama Geliyor

2021 yılının başlarında yeniden başlayacak olan süreç ile ilgili şu anda ileriye dönük nasıl ele alınması gerektiğiyle ilgili geri bildirim toplanıyor. Yaklaşık iki hafta sürecek olan kamu geri bildirimine, paylaşılan anketi doldurarak herkes geri bildirim gönderebiliyor.

Twitter Hesap Doğrulama Şartları Nelerdir?

Twitter Hesap Doğrulama Nasıl Olacak?
Twitter Hesap Doğrulama Nasıl Olacak?

Twitter yapmış olduğu duyuru ile kullanıcılarının yardımıyla doğrulama politikasının güncelleneceğini belirtti. Ayrıca bu politika ile doğrulamanın ne anlama geldiğini, kimlerin doğrulama için uygun olduğunu ve sürecin adil olması gerektiği için bazı hesapların neden doğrulama haklarını kaybedebileceğini tanımlayarak gelecekteki iyileştirmeler için temel oluşturulacağını ifade etti. Twitter’ın halka doğrulama için uygun olan hesap türlerini tanımlayan yeni politikasının taslağına göre uygun olan hesap türleri şu şekildedir:

 1. Devlet
 2. Şirketler, Markalar ve Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar
 3. Haberler
 4. Eğlence
 5. Spor Dalları
 6. Aktivistler, Organizatörler ve Diğer Etkili Kişiler

Hesap türü olarak bu kategorilerden birine giren bir kullanıcının hesabının aynı zamanda dikkate değer ve aktif olması gerekiyor. Twitter’da aktif olarak nitelendirilmek için de hesabın belli özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özellikler ise şunlardır:

 • Tam: Bir profil adı, biyografi, profil ve başlık resimleri bulunması
 • Mevcut: Son altı ay içerisinde en az bir kez hesaba giriş yapılmış olması
 • Güvenli: Hesabın onaylanmış bir e-posta adresi veya telefon numarası olması
 • Twitter Kurallarına Saygılı: Son altı ay içinde Twitter’ın kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle hesapta kilitlenme olmaması

Doğrulama için gerekli olanları belirten Twitter ayrıca bir hesabın doğrulama için uygun olmadığı durumları da açıklıyor. Bu durumlar şunlardır:

 • Parodi hesabı, Haber Kaynağı, Yorum veya hayran hesabı
 • Evcil hayvanları veya kurgusal karakterleri temsil eden hesaplar (doğrulanmış bir marka veya eğlence prodüksiyonuyla doğrudan bağlantılı olmadığı sürece)
 • Twitter’ın platform manipülasyonunu ve spam politikasını ciddi şekilde ihlal eden hesaplar
 • Koordine edilmiş zararlı etkinlik veya nefret dolu içerikle ilişkili bireyleri veya grupları temsil eden hesaplar

Son olarak Twitter hesap doğrulama rozetini iptal etme hakkını saklı tuttuğu durumları da belirtiyor. Bu durumlar da şu şekildedir:

 • Hesabın hareketsiz veya eksik hale gelmesi
 • Kişi başlangıçta doğrulama için uygun halde olmasına rağmen artık o pozisyonda değilse
 • Kullanıcının görünen ismini veya biyografisini değiştirerek başka insanların kimliğine bürünmesi veya insanları yanıltma girişiminde bulunması
 • Derhal askıya alınma ile sonuçlanan ciddi bir ihlalde bulunması
 • Twitter’ın kurallarını defalarca ihlal eden tweetler yayınlanması

Twitter’ın şu anda paylaşmış olduğu taslak, nihai kararlar değil, geribildirim için paylaşılıyor. Sizde herkese açık olan anketi doldurarak geribildirim de bulunabilirsiniz. Ayrıca taslağı daha detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak
Twitter is Bringing Back Account Verifications

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu