Güncel

Twitter Kişiselleştirilmiş Reklamlar için Kullanıcılara Soruyor!

Sosyal medya platformlarından Twitter kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanıcılarına seçenek sunmaya başladı. Teknoloji şirketleri, potansiyel olarak kişiselleştirilmiş reklam verilerini, reklam verenlere ve benzerlerine satarak çok fazla gelir elde etmelerine izin verebilecek türden bir şey olduğu için çok sayıda kullanıcı verisine güveniyor. Bununla birlikte, yaygın tepkilerin yanı sıra yeni düzenlemeler kullanıcıların şirketlere bunu yapmaları için izin verip vermemesine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Twitter Kişiselleştirilmiş Reklamlar
Twitter Kişiselleştirilmiş Reklamlar için Kullanıcılara Soruyor

Twitter Kişiselleştirilmiş Reklam Seçeneğini Neden Sundu?

Bu durum şirketlerin, kullanıcıları kişiselleştirilmiş reklamları seçmeye ikna edebilecek geçici çözümler bulmaya çalışmalarına sebep oldu. Twitter da aynı şeyi yapma girişimi içinde bulunuyor. Sosyal medya platformu, kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamları açmalarını isteyen bildirimler göstermeye başladı. Kişiselleştirilmiş reklamları açmak istemeyen kullanıcılar için olan seçenek ise “daha az alakalı reklamları koru” olarak etiketlendi.

Twitter kişiselleştirilmiş reklamları daha iyi bir seçenek gibi göstermeye çalışıyor. Ancak bu, Twitter’ın büyük bir sosyal medya platformu olarak statüsünü temsil etmeyen ve biraz yapışkan bir yol gibi görünüyor. Ayrıca, bu tekniğin gerçekten olumlu sonuçlar vermesi pek olası değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kişiselleştirilmiş reklamları tercih eden kullanıcıların muhtemelen kişiselleştirmiş reklamın ne anlama geldiğini bilmeden bu kabul etmiş olduğu gerçeğidir.

Bu, komut istemlerinin birçok kişi tarafından düpedüz manipülatif olarak görülebileceği anlamına gelir. Üstelik Twitter için harika bir görünüm değildir. Kullanıcıların bu konudaki şikayetlerini dile getirmeye devam etmesiyle sosyal medya platformu muhtemelen işleri hızlı bir şekilde değiştirmek isteyecektir.

Kaynak
Twitter Attempts to Make Users Opt for Personalized Ads With Prompts

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu