Güncel

Twitter Spaces Test Ediliyor!

Clubhouse’dan ilham alan Twitter Spaces adlı bir özelliği piyasaya süreceğini duyurdu. Platform daha sonra bazı kişilerin test etmesi için özelliği kullanıma sundu. Spaces özelliği Clubhouse’a oldukça benziyor. Twitter, Spaces’ın farklı topluluklardan bireylerin bir araya gelip güvenli ve çok yönlülükle dolu bir ortam inşa edeceği bir platform olarak hizmet edeceğini söylüyor. Spaces, bir kullanıcının başka bir kişiyi veya beş kişilik bir grubu canlı konuşmalara davet etmesine olanak tanıyor.

Twitter Spaces Özelliği
Twitter Spaces Özelliği Nedir?

Twitter Spaces, Clubhouse ile Aynı Mı?

Clubhouse’un aylar boyunca kazandığı popülaritesi ve tüm sosyal medya platformunu ateşe vermesiyle birlikte, Twitter’ın Clubhouse ile aynı benzersiz konsepte sahip bir platform inşa etmesi ve aynı zamanda popülaritesinin arttığından emin olması oldukça zor olacak. Bu anlamda rekabetin gelecekte daha çok artması bekleniyor. Twitter Spaces’ın devasa platformda kendine bir iz bıraktığından emin olabilmesi için Twitter’ın bunu daha fazla kullanıcıya sunması gerekiyor.

Twitter, Spaces için yeni ve yaratıcı özellikler geliştirmek ve bunları denemek üzere bireylere sunmak için sürekli çalışıyor. Bu girişimde, Twitter bu özelliği daha fazla kullanıcının denemesi ve değerli geri bildirimlerini vermesi için kullanıma sundu. Bu özellik, kullanıcıların ses alanlarını barındırmalarına ve hatta yönetmelerine olanak tanıyacaktır. Ancak özelliğin hala yapım aşamasında olduğu unutulmamalıdır.

Twitter Spaces
Twitter Spaces Özelliği Clubhouse’a Ne Kadar Benziyor?

Bu özellik sayesinde kullanıcılar toplantılarını planlayabilir ve takipçilerine toplantının zamanını tweet atabilir. Tweet atarlarsa, yaklaşan sesli sohbetin bağlantısını alan kişiler bu tweet aracılığıyla bunun için bir hatırlatma alır. Twitter’ın Spaces’ta kullanıcılarına sunduğu bir başka özellik ise Twitter kullanıcılarına kendi takipçilerinden daha fazla çeşitlilik sağlamak için etiketleme araçlarıdır.

Twitter’ın başka özellikler üzerinde de çalıştığı görülüyor. Ancak bunlardan bazıları Clubhouse’da zaten görülüyor olmasına rağmen Twitter’ın o özelliklere yeni bir tat vermesi bekleniyor. Bu özellikler arasında, insanların sesli sohbete katılan diğer kullanıcıların listesini görebildiği Alan listeleri, Kullanıcıların Alanlarını ziyaret eden herkese nasıl sunulacağını kontrol etmelerine olanak tanıyan Spaces Başlıkları ve kullanıcıların odalara bakmalarına yardımcı olan Space Discovery bulunmaktadır. Twitter Spaces’ın dünyadaki bütün kullanıcılarına sunulacağı tarihi henüz net bir şekilde açıklanmadı.

Kaynak
Twitter is working on some exciting features for 'Spaces'

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu