Güncel

Twitter Super Follow ve Daha Fazlasını Duyurdu

Pocket-lint’in haberine göre 25 Şubat 2021 tarihinde Twitter Super Follow ve daha fazla yeniliğini duyurdu. 25 Şubat Perşembe günü #TWTRAnalystDay etkinliğinde Twitter yeni özelliklerini tanıtan bir sunum yaptı. Yetkililer sunumda bu zamana kadar neler yapıldığını ve yaşanan büyümeyi aktardıktan sonra “What’s Next” diyerek sunulacak yeni özellikleri tanıttı. Tanıtılan özellikler arasında kullanıcıların ilgisini en çok Super Follow çekti.

Twitter Super Follow Nedir?

Twitter Super Follow, kullanıcıların Premium içeriklere erişebilmesi için takipçilerinden ücret almasına olanak tanır. Sunumda verilen örnekler arasında özel tweet’ler, bir haber bülteni aboneliği, bir topluluk grubuna erişim veya bir destekçi rozeti yer aldı. Twitter, izleyicileri tarafından doğrudan desteklenmek isteyen içerik oluşturucular ve yayıncılar için parasal teşvik modelleri sağlayabileceği çözümleri keşfettikten sonra özelliği geliştirdiğini söyledi.

Twitter Super Follow
Twitter Super Follow

Sunumda verilen bir modelde, bir kullanıcının ayda 4,99 ABD doları şeklinde ücretlendirileceğini ve ardından ödeme yapan takipçilerinin kendi ayrıcalık listesine erişebileceğini gösterildi. Model, ücret alan kullanıcının “Super Follow cihazınızdan para kazanacağını ve listelenen avantajları bir teşekkür olarak alacağını” söylüyor.

Tanıtılan Super Follow özelliğiyle Twitter’ın diğer sosyal medya platformları gibi olmaya çalıştığı söylenebilir. Çünkü birçok sosyal medya platformu artık doğrudan içerik oluşturucu ödeme özelliklerini başlattı. Ek olarak Twitter Super Follow özelliği ile ilgili herhangi bir ücret kesintisi yapıp yapmayacağını kamuya açık bir şekilde duyurmadı. Ancak söz konusu özellikten Twitter’ın kesinti yaparak kazanç elde edeceği varsayılıyor.

Twitter’ın Diğer Yeniliği: Communities (Topluluklar)

Twitter’ın duyurduğu bir diğer yeni özellik ise Topluluklar oldu. Topluluklar ile kullanıcılar belirli ilgi alanlarına göre gruplar oluşturabilir ve çeşitli topluluklara katılabilir. Bu özellik Facebook Grupları’na benzetilebilir. Yetkililer bu yenilikle ilgili olarak “İnsanların ilgilendikleri toplulukları veya coğrafyaları hedefleyen sohbetler oluşturmasını, keşfetmesini ve bunlara katılmasını kolaylaştırmak istediklerini” ifade etti.

Twitter Communities
Twitter Communities (Topluluklar)

Söz konusu özellik için sunumda verilen bir modelde Twitter, örnek topluluklar olarak; sosyal adaleti, kedileri ve sörf gurlzlerini gösterdi. Ayrıca bu özellikle kullanıcıların timeline (anasayfa)da karşılarına çıkan topic’leri üzerinde daha fazla kontrol elde etmiş olacaklarını da belirtti. Bütün bunlara ek olacak Twitter bu özellikleri sadece kullanıcılar için sunulması planlanan özellikler olarak tanıttı. Dolayısıyla söz konusu özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil.

Kaynak
Twitter's Super Follow feature lets you charge for access to exclusive content

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu