Güncel

Twitter Trendler Türkiye’de Sahte Mi?

Yakın tarihli bir rapor , Türkiye’de eşi benzeri görülmemiş bir aldatmacayı ortaya çıkardı. Trend olan tüm tweetlerin yaklaşık yüzde 50’sinin sahte olduğu tespit edildi. Twitter trend algoritmasındaki hata, yalnızca kötü aktörler tarafından üretilen trendlerin keşfedilmesine neden oldu. Sosyal medya insanların yaşamlarını etkilemede büyük rol oynamıştır. Daha önce sosyal medya günlük hayata müdahale etmiyordu. Ancak şimdi, internetin yaygın varlığı, insanların birbirleriyle bağlantı kurma şeklini değiştirdi. Yaşam tarzı değişti, düşünce süreci değişti ve nihayetinde yaşam biçimi değişti. Akıl almaz olarak kabul edilen yönler, artık herkesin rutin yaşamının normal parçalarıdır.

Twitter Trendler
Twitter Trendler

Twitter Trendler Nasıl Sahte Olabilir?

Böyle bir örnek, herkesin Twitter’ı kullanmasını etkileyen Twitter trendleridir. Twitter trendleri, bir zamanlar popüler olan tüm trend gönderileri kapsar. İnsanları dünyadaki en ünlü kelimeler, konular, anahtar kelimeler ve hashtag’ler hakkında bilgilendiren bir tür bildirimdir. Dağıtılmış Bilgi Sistemleri Laboratuvarı, trend olan konular algoritmasında bir kusur yakalayan bir çalışma yaptı. Kaldırmaların tespit edilmesinde Twitter çalışma sisteminin hatalı olduğu keşfedildi. Platformdan indirilmesi gereken trendlere cevap vermiyor.

Bir siber güvenlik konferansında, araştırmanın yazarı, bilgisayar korsanlarının Twitter’da trend olan gönderileri manipüle etmek için hem sahte hem de ihlal edilmiş hesapları kullanma eğiliminde olduğunu belirtti. Araştırma, Türkiye’deki yüzde 47 bölgesel eğilimlerin ve yüzde 20 dünya çapındaki eğilimlerin bu saldırganlar tarafından oluşturulduğunu ortaya çıkardı. Haziran 2015’ten Eylül 2019’a kadar tespit edilen en büyük bilgisayar korsanları koleksiyonlarından biri olan yaklaşık 108.000 sahte hesap keşfedildi. Araştırmacılar bu konuyu Twitter’ın önüne getirmeye çalıştılar ancak yanıt vermeyi reddettiler ve kendi taraflarında herhangi bir iyileştirme henüz yapılmadı.

Kaynak
Twitter trends were found to be exploited by bots in Turkey

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu