Güncel

Twitter Ünlü Hacker’i Güvenlik Şefi Yaptı

Twitter son dönemde bir çok siber saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Bu saldırılar sonucu şirketin güvenilirliği tehlike altına girerken Twitter güvenirliliğin tekrar arttırmak için bir zamanların ünlü hacker’i Peiter Zatko‘yu siber güvenlik şefi yaptı. Twitter ünlü hacker’i güvenlik şefi yaparak tekrar güvenirlilik kazanmak istiyor.

Twitter Ünlü Hacker'i Güvenlik Şefi Yaptı
Twitter Ünlü Hacker’i Güvenlik Şefi Yaptı

Şirket Zatko’yu geçtiğimiz pazartesi günü atadı ve ona uygulama ve siber güvenliğin sağlanması konusunda öneri vermesi için geniş yetki verdi. Zatko şu an direk Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’e bağlı ve 60 günlük bir inceleme sonrası iş başı yapacak.

Twitter’ın Siber Güvenlik Sorunları

Twitter son günlerde bir çok güvenlik sorunu ile karşı karşıya. Yaklaşık 1 yıl önce ABD senatosu yıllar önce Twitterda çalışan iki kişiyi Sudi Arabistan’a casusluk yapmak ile suçlamıştı. Yakın zaman da ise bir grup genç Hacker, Twitter çalışanlarını kandırarak o zaman ki başkan adayı Joe Biden, Teslanın Kurucusu Elon Musk ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in Twitter hesaplarını çalmış ve çeşitli Twit’ler atmışlardı.

Twitter Ünlü Hacker'i Güvenlik Şefi Yaptı
Twitter Ünlü Hacker’i Güvenlik Şefi Yaptı

Peiter Zatko Kimdir?

  • Hacker aleminde Mudge olarak bilinen Peiter Zatko Boston’da ki en büyük Hacker grubu olan L0pht ve uzun ömürlü bilgisayar ve kültür korsanlığı kooperatifi Cult of the Dead Cow’ın en popüler üyesi konumundaydı.
  • Bundan yaklaşık 20 yıl önce dünyada ki bütün interneti 30 dakika içerisinde kapatabileceğini iddia etti.
  • 2000 yılında, İnternetin dağıttığı hizmet saldırılarının ardından, kabine üyeleri ve sektör liderleri ile birlikte bir güvenlik zirvesinde o zamanın başkanı Bill Clinton ile görüşmeye davet edildi.
  • 2010 yılında Twitter’da ki görevine benzer bir iş için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’nda (DARPA) program yöneticisi olarak görev aldı.

Bu ve buna benzer haberlere anında ulaşmak için Teknotomy güncel bölümüne bakabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu