Güncel

Twitter Yanlış Bilgiyi Engellemek için Adım Atıyor

Sosyal medya kullanımının gün geçti artması internette dolaşan bilgi kirliliğini de artırıyor. Twitter, Facebook gibi platformlarda yapılan yanlış bilgilendirmeler birçok kullanıcının bu bilgilere inanmasını sağlıyor. Uzun bir süredir bu durumdan rahatsız olan Twitter, Birdwatch özelliği ile yanlış bilgilendirmenin önüne geçmeyi hedefliyor. Ayrıca Twitter, bu şekilde kendi kendini geliştirebilen ve eleştirebilen bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı istiyor.

Birdwatch Yanlış Bilgiyi Nasıl Engelleyecek?

Şu anda geliştirme aşamasında olan bu yeni özellik, kullanıcıların paylaşılan gönderilerinin doğruluğunu denetleyerek, işaretleme imkânı verecek. Böylece kullanıcılar yanlış veya doğru bilgi arasında seçim yapabilecek.

Ters mühendis Jane Manchun Wong tarafından sızdırılan Birdwatch özelliği kullanıcıların yanlış bilginin işaretlemesine olanak vermesinin haricinde daha fazla açıklamaya veya bilgiye ihtiyaç duyabilecek kullanıcılar için ek notlar ile daha fazla bilgi sağlıyor olacak. Gerekirse “Birdwatch Notes” şeklinde ayrı bir içerik alanının olabileceği de belirtilmiş durumda. Bu içerik alanına ise Twitter topluluğunun katkı yapması planlanmasına rağmen kimlerin katkıda bulunabileceği veya belirli kriterlerin olup olmayacağı daha kesinlik kazanmadı. Ayrıca yeni özelliğin işaretlemeler sonucunda bilgi kirliliği olan gönderileri platformdan tamamen kaldırıp kaldırmayacağı da henüz belli olmadı.

Twitter Yanlış Bilginin Önüne Geçiyor
Twitter Yanlış Bilginin Önüne Geçmeyi Planlıyor

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu