Güncel

Uber Yeniden Türkiye’ye Geliyor

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl ki günde konularından bir tanesi Uber‘di. Türkiye’de ki taksilere rakip olan ve dünyanın bir çok bölgesinde hizmet veren şirket ülkemiz vatandaşlarının memnuniyetine rağmen erişim engeli ile karşı karşıya kalmıştı. Bu konu hakkında geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı. İstinaf mahkemesi Uber’e gelen erişim engelini kaldırma kararı aldı. Buda Uber yeniden Türkiye’ye geliyor anlamına geliyor.

Uber’e erişim engeli gelmesini isteyen tek kesim taksicilerdi. Bunun nedeni ise lüks araçlarla taşıma hizmeti veren Uber’in haksız rekabet ettiğini düşünmeleriydi. Durum böyle olunca da geçtiğimiz yıl Taksiciler Derneği Uber’e dava açmıştı. Oldukça problemli geçen dava sonucun da Uber’e erişim engeli getirildi. Yeni karar ile birlikte bu erişim engeli kaldırılmış durumda.

Uber Yeniden Türkiye'ye Geliyor
Uber Yeniden Türkiye’ye Geliyor

Uber Yeniden Türkiye’ye Gelmeye Sıcak Bakıyor

Erişim engeli hakkında açıklamalarda bulunan Uber sözcüsü Türkiye’ye bağlılıklarını sürdürdüklerini ifade ederken Türkiye’ye olan güvenlerinin de sarsılmadığını söyledi. Buna ek olarak mahkeme kararı hakkında konuşan Uber sözcüsü mahkeme kararını sevinçle karşıladıklarını ve Türkiye’ye hizmet verebilecek olmanın mutluluk verici olduğunu söyledi.

İstanbul Uber için çok kritik bir bölge 2014 yılından beri metropol kentte hizmet veren şirket erişim engeli ile karşı karşıya kalmadan önceki 5 yılda 4,5 milyon vatandaşa hizmet vermişti. Bu bağlamda 14.500 şoför Uber ile anlaşma yaparak iş sahibi olmuştu.

Bu ve buna benzer önemli ve ilginç haberleri Teknotomy Güncel bölümünde bulabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu