Güncel

3D Yazıcılar ile Gelen Değişim

Gelecek teknolojisi olarak adlandırılan bu teknoloji birçok alanda kalıp, prototip, yedek parça vb. kullanılır. Üç Boyutlu yazıcılar sanal ortamda oluşturdunuz herhangi bir projeyi tasarlarken ya da oluştururken projeyi tasarlayan kişinin yararlanacağı  teknolojik cihazlar. Üç Boyutlu yazıcılar gelecek teknolojisi olmayı hak ediyor. Yazımızda  3D yazıcının ne olduğunu ve hangi alanlarda kullanıldığına dair bilgileri bulabilirsiniz.

3D Yazıcılar İle Dünya Değişiyor
3D Yazıcılar İle Dünya Değişiyor

3D Yazıcılar Nedir?

Sanal ortamda düzenlenmiş ya da tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı adı veriliyor. Üç boyutlu baskı teknolojisi ile ihtiyaç duyduğunuz bir nesne basabilir, 3 boyutlu tarayıcı ile taradığınız bir cismin çıktısını ve katı yani somut hali alabilirsiniz. Hatta başkasına ait ürünü yeniden tasarlayarak farklı ürününler oluşturulabilirsiniz. Kısacası 3 boyutlu yazıcılar ile bireylerin ihtiyaçları olan çıktı, tasarım, nesneye sahip olabilir.

3D Yazıcılar Nerelerde Kullanılır?

Otomotiv Ürünleri

Otomotiv sektöründe kullanılan 3 Boyutlu yazıcılar genellikle arabaların yedek parçalarında kullanılıyor. Hem kullanışlı olduğundan hem de müşteriyi memnun ettiğinden 3D yazıcılar otomotiv sektöründe oldukça sık tercih ediliyor. Sadece yedek parça ürünlerinde değil, bazı teknolojik aletlerin yapımında da kullanılıyor.

3D Yazıcılar İle Dünya Değişiyor
3D Yazıcılar İle Dünya Değişiyor

Eğlence Ürünleri

Günümüzde oyuncaklarda 3 boyutlu yazıcılarla yazılıyor çünkü plastikler bilindiği üzere doğaya zararı bulunan bir maddedir. Çocuk sahibi  olan ebeveynler için bir avantajlıdır, çocuklarına kendi yapacakları oyuncakları verebilirler sadece oyuncaklar için değil onlara bunu öğreterek hem onların hayal gücünü geliştirebilir hem de kendi başlarına bir oyuncak yapma fırsatı verebilir.

Mimarlık

Mimari maketlerin hazırlanması sırasında bazı zamanlarda küçük ve dik açılı mimari yapılar da 3 boyutlu yazıcılar gerekir. Bu yapıların yapımında destek yapısı kullanılması tercih edilir. 3D yazıcılarda bulunan ikinci baskı bölümü sayesinde, destek yapılarının sıvıda eriyebilen bir malzeme yapmamız mümkündür. Böylece maketlerinizi, yapılara zarar vermeden gerçeğe en yakın şekilde elde edebilir.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu