Siber

3 Milyar Kullanıcının E-Posta Kimliği ve Şifresi İnternete Sızdı

Siber güvenlik analiz şirketlerinden biri olan BGR, internette çeşitli platformlara kayıtlı olan yaklaşık 3,2 milyar kullanıcının e-posta kimliği ve şifresinin bir hack formunda paylaşıldığını duyurdu. Kimliği çalınan kullanıcı sayısının fazla olması oldukça fazla göz korkutuyor. Uzmanlarda bu çalıntı veri listesinin, çevrimiçi paylaşılan en büyük veri listesi olduğunu belirtti.

Kullanıcıların E-Posta Kimliği ve Şifresi Çalındı
Kullanıcıların E-Posta Kimliği ve Şifresi Çalındı

E-Posta Kimliği ve Şifresi Çalınan Kullanıcılardan Biri Siz Olabilirsiniz

Bu siber saldırı Compilation of Many Breaches (Comb) olarak nitelendiriliyor. Üstelik bu saldırı, geçmişte tespit edilen saldırıların derlenmesinden oluşuyor. Henüz bu saldırı paylaşımının kaynağı veya konumuna dair net bir bilgi bulunamadı. Comb saldırılarında, hacker’lar ele geçirmiş oldukları kişisel verilerle online satın alma işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Yaşanan saldırıyı ortaya çıkaran güvenlik şirketi CyberNews, kullanıcıların çok faktörlü kimlik doğrulamasını tercih etmesini tavsiye ediyor. Ek olarak yaşanan saldırının bir benzerinin 2017 yılında da gerçekleştirildiğini ifade ediyor. Ayrıca, çalınan hesaplardan birinin size ait olup olmadığını öğrenebileceğiz bir endeksleme üzerindeki çalışmalarına da devam ettiklerini söylüyor.

CyberNews, Comb e-postalarını Personal Data Leak Checker (Kişisel Veri Sızıntısı Denetleyecisi) endeksine ekleyerek, kullanıcıların verilerinin siber suçluların eline geçip geçmediğini bilmelerine yardımcı oluyor. E-posta kimliği ve şifresi çalınan kullanıcılardan biri olup olmadığınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Kaynak
Largest compilation of emails and passwords leaked for free on public forum

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu