fbpx
Güncel

İlk Uçan Elektrikli Yarış Otomobili: Airspeeder

Alauda Aeronautics mühendisleri, dünyanın ilk insansız uçan elektrikli yarış otomobili “Airspeeder MK3modelini tanıttı. 2016 yılında Matt Pearson tarafından kurulan firmanın merkezi Avustralya’nın Sidney şehrinde bulunuyor. Bu şirket Urban Air Mobility (insanları hava yoluyla taşıyan kentsel ulaşım sistemleri) ile ilgilenmiyor. Şirket, “Arabalar olduğu için motor sporları da var” diyerek hava yarışı motor sporlarının geleceğine öncülük ediyor.

Urban Air Mobility ile ilgilenmek yerine şu anda dünya çapında elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçak girişimlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, ilk eVTOL uçan elektrikli yarış otomobilini yapmayı ve dünyanın ilk uçan elektrikli yarış otomobili etkinliklerini küresel çapta başlatmayı hedefliyor. EVTOL tasarımları 1960’ların İngiliz Formula 1 yarış arabalarından ilham alıyor ve ürettikleri uçan yarış arabalarını “Airspeeder” olarak adlandırıyor.

elektrikliucanaraba
Alauda Aeronautics Uçan Elektrikli Yarış Otomobili Etkinliklerini Başlatmayı Hedefliyor

Uçan Elektrikli Yarış Otomobili Yeni Bir Spor Alanı Oluşturacak

Mark 1 olarak adlandırılan ilk Airspeeder, tek pilotlu dört dikey pervaneye sahip ve özel yarış aracı olarak tasarlanmıştı. Gücünü bir Tesla S otomobilinde de kullanılan aynı 100 kWh Lityum İyon ünitesi olduğu varsayılan pilden alıyordu. Kasım 2018’e kadar, uçağın her bir köşesinde ikişer adet olmak üzere 8 pervaneli birkaç yeni model tasarladılar.

Airspeeder için yeni modeller; 2019 için MK2, muhtemelen bir MK3 modeli ve 2020 için MK4 modeli planlanıyordu. İlk başta Alauda şirketi işlerinin çoğunu “gizli” yürüttüğünü söyledi. Ancak Ekim 2018’den bu yana daha fazla bilgi mevcut hale geldi. Her biri 8 pervaneye sahip bu yeni Airspeeder’lardan MK3 modeli ise geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk insansız uçan elektrikli yarış otomobili olarak tanıtıldı.

MK3, 2021 yılında şirketin ilk sezonunun temelini oluşturacak. İlk yılında 120 km/s’yi aşan hızlarda yarışacak olan uçan elektrikli yarış otomobili yerdeki pilotlar tarafından uzaktan kontrol edilecek. Temiz hava hareketliliği devrimini hızlandıracak bir spor alanı oluşturmayı hedefleyen Airspeeder, Mk3’ü 2022 sezonu için insanlı bir yarış aracına dönüştürmeyi umuyor. Yapılması planlanan bu yarış serisinin detaylarının önümüzdeki ay açıklanacağı söyleniyor.

elektrikliucanaraba
Airspeeder MK3 Yerdeki Pilotlar Tarafından Uzaktan Kontrol Edilecek
Kaynak
Alauda Airspeeder

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?