Güncel

Dijital Dönüşümde Ülke Uzantıları

Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile günlük hayatın her aşamasında dijital dönüşüm yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Dijital dönüşümün bu kadar artmış olmasıyla internet sitelerinin kullanımın da da büyük bir artış oldu. İnternet sitelerinin kullanımının artmasıyla birlikte ülke uzantılı alan adı sayısında da bir patlama yaşandı. ICANN akredite kayıt kuruluşu Atak Domain’in paylaştığı verilere göre dünya çapında ülke uzantıları ile alınmış alan adı sayısı 148,8 milyona ulaşmış durumda.

Ülke Uzantıları
Dijital Dönüşümde Ülke Uzantıları

Atak Domain tarafından paylaşılan verilere göre 2020 yılının ilk çeyreğinde Avrupa kıtası günlük kayıt ortalamalarında Hollanda’ya ait olan “.nl” uzantısının birinci sırada yer aldığı görülüyor. Kayıt ortalamalarında Hollanda’yı “.fr” uzantısı ile Fransa takip ediyor. Üçüncü sırada ise “.de” uzantısı ile Almanya yer alıyor.

Ülke Uzantıları Kullanım Sıralamaları

Ülke Uzantıları
Ülke Uzantılarının Sıralaması

Ülke bazlı uzantı kullanımına adet olarak bakıldığında Yeni Zelanda’ya bağlı olan Tokelau bölgesine ait “.tk” uzantısı 19,2 milyon ile en popüler ülke uzantısı konumunda bulunuyor. Tokelau bölgesine ait uzantıyı sırasıyla, Çin’e ait olan “.cn” uzantısı, Almanya’ya ait olan “.de” uzantısı, İngiltere’ye ait olan “.co.uk” ve Rusya’ya bağlı olan “.ru” uzantısı takip ediyor.

Ülke uzantıları ile alınmış alan adlarının, kendi ülkelerinde kullanım oranına bakıldığındaysa Türkiye’ye ait olan “.tr” uzantısı yüzde 79,63 oranı ile ilk sırada bulunuyor. Türkiye’nin ardından yüzde 74,45 kullanım oranıyla Fransa, Fransa’yı da yüzde 72,76 oranıyla İtalya takip ediyor.

Atak Domain Genel Müdürü Bahaddin Yazıcı, Türkiye’nin ülke uzantılı alan adları konusunda popülerlik sıralamasına girememiş olmasını “com.tr” uzantısı için Türkiye’de evrak zorunluluğunun bulunmasına bağlıyor. İlerleyen aylarda Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) devreye girmesi ile evraksız kayıtların başlayacağını ve Türkiye uzantılı site sayısının hızla milyonlu sayılara ulaşmasını beklediğini söyledi.

Öne çıkan teknoloji haberleri için Teknotomy Güncel‘i takipte kalın.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu