Güncel

VAR için Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Geliyor

VAR için yarı otomatik ofsayt sistemi geliyor. FIFA, hakem hatalarını en aza indirmek amacıyla yeni teknolojik bir sistem kurdu. Kısaltması VAR olan bu sistem ilk defa 2016 yılında hazırlık maçında kullanıldı. Daha sonra 2017 yılında resmi bir maçta kullanıldı.

VAR için Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Geliyor
VAR için Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Geliyor

Türkiye ligine 2018 yılında gelen VAR sistemi ilk olarak TFF 1. Lig’de denendi ve olumlu sonuçlardan sonra Süper Lig’de kullanmaya başladı. VAR sistemi dünyada ve ülkemizde tartışılan bir sistem oldu. İlk başlarda hakemlerin bu sistem ile çok fazla zaman harcamasından dolayı tartışılan sistem, daha sonra ise büyük takımların maçlarında etkisiz kalmasından dolayı tartışıldı.

FIFA 22 Şubat 2021 tarihinde açıklama yaptı. FIFA, VAR sisteminden memnun olduklarını ve sistemi geliştirmek için farklı teknolojileri de sisteme dahil edeceklerini açıkladı.

Var için Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Ne Zaman Geliyor

FIFA’da üst düzey bir yönetici Sks Spotrs’a açıklamalar yaptı. Yönetici ”FIFA olarak VAR sisteminden çok memnunuz. Şampiyonlar Ligi ve Premier Lig’de VAR çok iyi ilerliyor. Diğer liglerde de VAR ile ilgili şikayet şimdiye kadar gelmedi.” şeklinde açıklama yaptı.

VAR için Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Ne Zaman Geliyor
VAR için Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi Ne Zaman Geliyor

Üst düzey yönetici ”Bu sistem ile hakemlerin daha kolay karar vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca VAR sisteminde çizilmeye çalışılan çizgi de sıkıntılar yaşandığını duyuyoruz. Yeni sistem yapay zeka ile bu çizgiyi daha net çizecek böylece kimsenin bu konu hakkında problem yaşayacağını düşünmüyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

VAR sistemini mükemmel hale getirmeyi planlayan FIFA, yarı otomatik ofsayt sistemini yakın zamanda liglerde kullanmayı düşünüyor. 2022 Dünya kupasında yeni sistemin deneneceği iddia ediliyor. Ancak şu an için herhangi bir tarih verilmemekle birlikte FIFA böyle bir açıklamada bulunmadı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu