Siber

VeBitcoin CEO’su ile Eşi Tutuklandı

VeBitcoin CEO’su ve eşi tutuklandı. Bitcoin’in dünya çapında popüler olmasından sonra bu sektörde bir çok dolandırıcı yakalandı. Kimisi sahte cüzdan hesabı oluşturup insanları dolandırmaya çalıştı kimisi Bitcoin uzmanıyım diyerek insanları kandırmaya çalıştı. İnsanlar bu piyasa da kime güveneceğini şaşırdı. Bu tür insanlardan ve uygulamalardan kaçan insanlar hiç beklemediği bir olay yaşadı.

VeBitcoin CEO'su ve Eşi Tutuklandı
VeBitcoin CEO’su ve Eşi Tutuklandı

Türk Bitcoin siteleri tek tek kullanıcılarını mağdur etmeye çalıştı. Bildiğiniz üzere ilk olay Thodex‘in sahibi olan Fatih Faruk Özer‘in yatırımcıların yatırdıkları tüm parayı alıp kaçması oldu. Daha sonra da VeBitcoin’in faaliyetlerini durdurma kararı alması kullanıcılarını korkuttu. Türk Bitcoin sitelerinde bu problemin yaşanmasının asıl sebebi olarak devletin bu piyasayı kontrol etmek istemek oldu. VeBitcoin denetleme haberinden sonra faaliyetlerini durdurma kararı Thodex olayının tekrardan yaşanmasını önlemek amacıyla siber polis ekipleri tarafından VeBitcoin’in sahibi İlker Baş ve eşi Güliz Baş tutuklandı.

VeBitcoin CEO’su ve Eşi Kaç Yıl Hapis Cezası Aldı?

Muğla merkezli VeBitcoin’in sahibi İlker Baş (lakabı Baron) ve eşi Güliz Baş (lakabı Hanımağa) hakkında 27 Nisan tarihinde önemli karar alındı. Faaliyetlerini durdurma kararı aldıktan sonra Muğla Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar ekibi tarafından tutuklandı. Tutuklandıktan sonra 27 Mayıs tarihinde İlker Baş, Güliz Baş ve şirket çalışanları olan Aykut E.ve Berkay B. nöbeti savcının karşısına çıktı. Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade verildikten sonra mahkeme dördü içinde tutuklama kararı aldı.

VeBitcoin CEO'su ve Eşi Kaç Yıl Hapis Cezası Aldı?
VeBitcoin CEO’su ve Eşi Kaç Yıl Hapis Cezası Aldı?

Covid-19 virüsünden dolayı İlker Baş ve Güliz Baş’a test yapıldı. Test sonuçları pozitif çıkan çift ilk olarak karantinaya girecek daha sonra cezaevine gidecek.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu