Teknotomy Dosya

WhatsApp Alternatifi Viber Uygulaması Hakkında Her Şey

Viber uygulaması son zamanlarda popülerliği artan ve “Viber nedir?, Viber nasıl kullanılır?, Viber ne işe yarar?” gibi sorularla oldukça merak edilen bir uygulama oldu. Dünyanın dört bir yanında bulunan birçok sosyal uygulama kullanıcısı, son zamanlarda kamuya açık hale gelen büyük veri ihlallerini aşmaya çalışıyor. Diğer mesajlaşma uygulamalarının, iddia edilen birçok nedenden dolayı kullanıcıların kişisel ve özel sohbetlerini okuduğu onaylandı. Ancak daha yaygın olarak, özel sohbet içeriğine erişimin kasıtlı olarak ticari nedenlerle kullanılabileceği gün yüzüne çıktı.

Viber Uygulaması
WhatsApp Alternatifi Uygulamalardan Olan Viber Uygulaması Hakkında Her Şey

Özellikle gizlilik politikası yenilenen WhatsApp’dan dolayı insanlar yeni anlık mesajlaşma uygulaması aramaya yöneldi. Bazı mesajlaşma uygulamaları, özel görüşmelerinizi koruduklarını iddia eder, ancak gerçekte yalnızca kısmi önlemler alır ve geri kalanı ile sizi açığa çıkarır. WhatsApp alternatifi olan Viber uygulaması hakkında her şeye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Viber Nedir?

“Viber nedir?” şeklinde yöneltilen bir sorunun cevabı anlık mesajlaşma uygulamasıdır şeklinde verilebilir. Viber uygulaması ile arkadaşlarınızla online bir şekilde sohbet edebilir, sevdiğiniz ünlüleri takip edebilirsiniz. Viber uygulaması dünyanın bazı ülkelerinde WhatsApp’tan çok daha popülerdir. Gizlilik konusunda WhatsApp’tan daha güvenilir olduğunu iddia eden Viber uygulamasının, gizlilik konusundaki açıklamaları şu şekildedir:

Gizlilik Anlamında Viber Uygulaması

1. Viber uygulaması, sohbetlerinizden ve aramalarınızdan hiçbirini okuyamaz veya dinleyemez

Diğer mesajlaşma uygulamalarının aksine Viber, bire bir sohbetler, grup sohbetleri, sesli ve görüntülü aramalar dahil kişisel sohbetlerinizi okuyamaz. Çünkü varsayılan olarak uçtan uca şifreleme kullanıldığı için mesajlarınıza erişilemiyor. Bu durum, bütün özel ve grup iletişimlerinizin tamamen şifrelendiği anlamına gelir. Böylece yalnızca siz ve konuştuğunuz kişiler bunları okuyabilir veya duyabilir.

Uçtan uca şifreleme, mesajlarınızı cihazınızdan arkadaşınızın cihazına, ister mobil ister masaüstü olsun, şifreli bir kod olarak gönderir, böylece mesajlarınızı yalnızca onların cihazı düz metne çevirebilir. Viber’in uçtan-uca şifrelemesi varsayılan olarak AÇIK olarak ayarlandığından, uygulama ayarlarınızda seçeneği açma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Uçtan uca şifreleme sunan diğer birçok mesajlaşma uygulamasında durum böyle değildir. Uçtan uca şifrelemenin, uygulamanın kendi özelliklerinin bir parçası olduğu belirtilir. Ancak bu özelliği önce ayarlardan açmanız gerekir ve uyguluma bunu size belirtmez. Ayrıca özel sohbetlerinizi dinleyen ve sohbetlerinizi reklamverenler için değerli verilere dönüştüren diğer popüler mesajlaşma uygulamalarının aksine, Viber özel sohbetlerinizi satamaz. Çünkü ilk etapta onlara Viber erişemiyor.

2. Göndermekten pişman olduğunuz iletileri istediğiniz zaman silin

Viber, iki buçuk yıl önce mesajları silme özelliğini tanıtan ilk küresel mesajlaşma uygulamasıydı. Viber, yalnızca kendiniz için değil, sohbetinizdeki herkes için herhangi bir şey paylaştığınızdan pişmanlık duymanız durumunda kontrolü size vererek gönderdiğiniz her tür mesajı silmenize izin verir. İsterseniz birkaç saniye sonra isterseniz yıllar sonra olsun, istediğiniz zaman paylaştıklarınızı silebilirsiniz.

3. Gizli Sohbetler ile otomatik olarak kaybolan mesajlar gönderin

Viber’in uçtan-uca şifrelemesi varsayılan olarak kullanıcılara gönül rahatlığı sağlarken, bazı mesajlar ek bir gizlilik duygusu gerektirebilir. Bazen sohbetlerinizde; mesajlaştığınız kişinin, mesajınızı gördükten gördükten sonra otomatik olarak kaybolmasını tercih edeceğiniz, hassas bilgileri veya resimleri paylaşırsınız.

Gizli Sohbetler, görüşmenizdeki her mesaj için kendi kendini imha etme zamanlayıcısı ayarlamanıza olanak tanıyor. Böylece mesajınız okunduktan sonra telefondan otomatik olarak silinir. Kredi kartı bilgilerinizi paylaşmak istiyorsanız, örneğin bir Gizli Sohbet üzerinden göndermek ideal çözüm olacaktır. Gizli Sohbetteki mesajlar iletilemez, ekran görüntüleri ya tamamen kullanılamaz ya da sohbet ekranındaki anlık bildirimle size bildirilir. Gizli Sohbetler, sohbet listesinde bulunan kilit rozeti ile ayırt edilir.

4. Gizli Sohbetler ile hassas sohbetlerinizi sohbet listenizden gizleyin

Grup sohbetinde bir arkadaşınız için sürpriz bir parti mi planlıyorsunuz ve yanlışlıkla görmediklerinden emin olmak mı istiyorsunuz? Gizli Sohbetler, seçtiğiniz sohbetleri ana sohbet listenizden ayrı tutmanıza olanak tanır, böylece normal sohbet listenizde gösterilmez. Gizli Sohbetlere yalnızca belirlediğiniz bir PIN ile erişebilirsiniz.

Kişisel görüşme verilerinizin gizliliği söz konusu olduğunda, mesajlarınızın ve aramalarınızın size 360° güvenlik ve gizlilik önlemleri veren bir mesajlaşma uygulamasından yapıldığından emin olmak istersiniz. Gizlilik konusunda yukarıdaki dört özelliği sunan tek küresel mesajlaşma uygulaması olarak, Viber’in etraftaki en güvenli mesajlaşma uygulaması olduğundan emin olabilirsiniz.

Viber Uygulaması ile Neler Yapılabilir?

“Viber ne işe yarar?, Viber nasıl kullanılır?, Viber uygulaması ile neler yapılabilir?” şeklindeki sorularınızın cevabını bulmak için doğru yerdesiniz. Viber uygulaması, kullanıcıların ücretsiz arama yapmasına, diğer Viber kullanıcılarına metin, resim ve video mesaj göndermesine olanak tanıyan ücretsiz bir uygulamadır. Uygulamayı doğrudan telefonunuza veya bilgisayarınıza indirilebiliyorsunuz.

Kullanıcıların uygulamayı kullanmaya başlamak için telefon numaralarını girmeleri yeterlidir. Viber uygulaması, cep telefonunuzu kimliğiniz olarak kullanır. Hesabınızı doğrulamak ve hesabınızı etkinleştirmeniz için Viber, size SMS yoluyla bir PIN gönderecektir. Uygulama etkinleştirildikten sonra arkadaşlarınızı bulmak ve onlarla bağlantı kurmak için kişi listenize bağlanır.

WhatsApp Alternatifi Uygulamalardan Viber Uygulaması

Ücretsiz Grup Sohbetleri:

Genç kullanıcılar arasında oldukça popüler bir özelliktir. Kullanıcılar, sınıfları, arkadaşları, spor takımları gibi gruplar oluşturur. Ücretsiz grup sohbetleri iletişimde kalmanın harika bir yoludur. Herkes bir grup oluşturabilir ve kişilerini katılmaya davet edebilir. Gruplar yalnızca tüm üyeler gruptan ayrıldığında silinir. Bir grup üyesi istediği zaman grup sohbetinden ayrılabilir.

Genel Sohbetler:

Viber kullanıcıları, bu özellik ile en sevdikleri kişileri, ünlüleri takip edebilir veya en sevdikleri konularla ilgili sohbetlere katılabilir. Bir kullanıcı genel bir sohbeti takip ettiğinde, sohbette yayınlanan herhangi bir gönderiyi beğenebilir. Ancak kullanıcı, grup yönetici tarafından katılımcı olarak eklenirse katkıda bulanabilir, yorum yapabilir. Genel sohbetlerde profil bilgilerinde yalnızca genel sohbet katılımcılarının profilleri gösterilir, takipçilerin profilleri gösterilmez..

Çıkartmalar:

Viber Uygulaması Çıkartmalar
Viber Uygulaması Çıkartmalar

Daha genç kullanıcılar arasında popüler bir özelliktir. Çıkartmalar, uygulama aracılığıyla indirilebilir ve mesajlara eklenebilir.

Viber Oyunları:

Kullanıcılar, bilgisayarlarına, tabletlerine veya telefonlarına indirmek için bir dizi oyun arasından seçim yapabilir. Viber oyunları kendi başınıza oynayabilir veya kullanıcıların arkadaşlarıyla bağlantı kurarak oynamasına izin veren Viber uygulaması aracılığıyla oynayabilirsiniz.

Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Birçok sosyal medya platformu gibi, bu anlık mesajlaşma uygulaması da siber zorbalık risklerini beraberinde getiriyor. Uygulamayı kullanmak için kişinin en az 13 yaşında olması gerekir ancak ülkelerin yasalarına göre bunda değişiklik olabilir. Örneğin İrlanda’da Dijital Rıza Yaşı 16 olarak belirlendi. 16 yaşın altındaysanız, bir ebeveyn veya velinin onayına sahip olmanız gerekir. Siber zorbalık riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için ebeveynler bilmesi gerekenleri öğrenerek, çocuklarıyla siber zorbalığın riskleri ve rahat etmedikleri bir şey yaşarlarsa ne yapacakları hakkında konuşmalıdır.

Viber’de başka bir kullanıcıyı engellemek

Viber uygulamasında bir kişiyi engellemenin birkaç yolu vardır. Bilinmeyen bir kişiden mesaj alınması durumunda konuşma ekranı mesajı iki seçenekle gösterir. Bilinmeyen kişiyi kişi listenize ekleyebilir veya engelleyebilirsiniz.

Bir gruptaki bir kullanıcıyı engellemek:

Sizinle aynı gruba katılan kullanıcıları grup bilgi ekranından engelleyebilirsiniz. Gruba girin> Ekranı sola kaydırın> Kişiyi seçin> Cihaz menüsünü seçin> “Engelle” yi seçiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, engellenen kişi, grup içindeki etkinliklerinizi yine de görebilir ve siz de onlarınkini görebilirsiniz. Engelleme yalnızca bire bir iletişim için geçerlidir.

Kişi listenizde bulunan bir kişiyi engellemek:

Ekranı sola kaydırarak> Cihaz menüsünü seçin> “Engelle” yi seçerek konuşma bilgi ekranından istediğiniz kişiyi engelleyebilirsiniz. Ayrıca engelleme listesi aracılığıyla Ayarlar> Gizlilik> Engelleme Listesi> Engelleme numarası’na girip, numarayı manuel olarak yazıp da engelleyebilirsiniz.

Viber Uygulamasında Bir Kişiyi Engellemek
Viber Uygulamasında Bir Kişiyi Engellemek

Uygunsuz içerik

Kullanıcılar, kişisel içeriği diğer kullanıcılarla paylaşmanın risklerinin de farkında olmalıdır. Ebeveynlerin bu sorunu ele almaları ve tüm dijital içerikler gibi video, resimler ve mesajların kolayca kaydedilip paylaşılabileceğini çocuklarına açıklaması gerekir.

Konum Paylaşımı

Viber uygulaması, kullanıcıların konumlarını bağlantılarıyla paylaşmalarına izin verir, ancak bu işlev varsayılan olarak kapalıdır. Dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarını hangi bilgileri paylaştıkları ve bunu kimlerle paylaştıkları konusunda dikkatli olmaları için konuşması iyi bir fikirdir.

Gizlilik

Viber’de başka bir kişi ile iletişime geçebilmek için ya zaten bağlı olmanız ya da telefon numaralarını bilmeniz gerekir. Bununla birlikte, herhangi bir Viber kullanıcısının bundan kaçınmak için başka bir kullanıcının profil fotoğrafını görüntülemesi mümkündür. Bunu engellemek için “fotoğrafımı göster” seçeneğini devre dışı bırakmanız yeterlidir. Ancak bir kullanıcının Genel Sohbetin katılımcısı veya yöneticisi olması durumunda bu seçenek varsayılan olarak açık olacaktır ve devre dışı bırakma seçeneği olmayacaktır.

Neden Viber Uygulaması Tercih Edilmeli?

Viber, onu daha evrensel kılan daha geniş bir işlev yelpazesine sahiptir.

WhatsApp-Viber Karşılaştırılması
WhatsApp-Viber Karşılaştırılması
  1. Viber uygulamasında üç tür grup iletişimi vardır: Gruplar, Topluluklar ve Yayın listeleri. Grup Sohbeti’nin sınırlı sayıda katılımcısı vardır. Topluluklar sınırsız sayıda katılımcıya izin verir ve bir yönetici gerektirir. Yayın listeleri ise aynı anda birden fazla kişiye mesaj göndermenizi sağlar. Karşılaştırıldığında, WhatsApp uygulaması yalnızca Gruplar seçeneğini sunar.
  2. Gizlilik ihtiyaçları dikkate alınır. Verilerinizi ve / veya görünürlüğünüzü korumak için bir dizi seçenek seçebilirsiniz. Görüşmenizi cihazınıza erişimi olabilecek herkesten gizli tutmak için Gizli Sohbet’i kullanabilirsiniz. Gizli Sohbet’teki kendi kendini yok eden mesajlar, hassas bilgilerin karşı taraf, tarafından iletilmesini veya kopyalanmasını önler. WhatsApp bu özellikleri sunmuyor.
  3. Uçtan uca şifrelemenin yanı sıra, Viber uygulaması ek güvenlik önlemleri sunar. Kendini kanıtlamış kişilerinizden bir “Güven Listesi” oluşturabilirsiniz. Bu özellik, mesajların üçüncü bir şahıs tarafından ele geçirilmesini engeller.
  4. Viber ve WhatsApp, uygulamayı yükleyen kişilerinizden herhangi birine ücretsiz sesli / görüntülü arama sağlar. Ancak, Viber uygulaması harici aramalar için sunulan Çıkışı seçeneği ile herhangi bir sabit hattı veya cep telefonu numarasını (bir ücret karşılığında) aramanıza izin verir. Şu anda WhatsApp bu özelliği sağlamıyor.
  5. Viber uygulaması ayrıca eğlence sağlar. Arkadaşlarınızı Viber Games’e davet edebilirsiniz. Ek olarak, renkli sohbet için bazıları ücretsiz, bazıları ücretli birçok çıkartma paketi vardır. WhatsApp’ın da çıkartmaları vardır, ancak Viber uygulaması kadar çok değildir.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu