Teknotomy Dosya

Video Boyutu Küçültme Siteleri ve Programları

Video boyutu küçültme işlemi için birçok online site ve program bulunuyor. Günümüz teknolojisinde çekilen videoların kalitesi yüksek oluyor. Video kalitesi büyüdükçe boyutu da büyüyor. Bu videoları telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz zaman oldukça büyük yer kaplıyor. Bilgisayarınızın hafızası doldukça eskisi gibi performans göstermiyor. Bu sorunu yaşamamak ve videoları silmek istemiyorsanız bu videoların boyutunu düşürmeniz gerekiyor. Peki videonun boyutunu nasıl düşürülür, bunun için hangi yöntemler kullanılıyor gelin hep beraber inceleyelim.

Video Boyutu Küçültme Siteleri ve Programları
Video Boyutu Küçültme Siteleri ve Programları

Video Boyutu Küçültme Nedir?

Video boyutu küçültme nedir? Bilgisayarınızda veya tabletinizde indirdiğiniz videoların boyutunu sıkıştırarak ya da farklı bir formata çevirerek videoların kalitesini bozmadan boyutlarının düşürülme işlemine video boyutu küçültme ismi veriliyor.

Bu işlemi yaparken en önemli nokta videonun kalitesinin bozulmaması. YouTube’dan indirdiğiniz videonun boyutunu 1 GB olarak düşünün ve bunu 100 MB’a düşürmek istiyorsunuz. Bu işlemi yaptığınız zaman videonuzun kalitesi de otomatikman düşüyor. O yüzden site ya da program tavsiyesi vermeden önce videonuzun kalitesini bozmayacak bir boyut seçmeniz gerekiyor. Uzmanlar video sıkıştırmaya yapacağınız zaman 200 MB’ın üstünde boyut küçültme yapılmamasını öneriyor.

En İyi 5 Video Boyutu Küçültme Programı

Video boyutu küçültme işlemini sürekli yapıyorsanız ve bunun için bir program arıyorsanız yazımızı incelemenizi öneriyoruz. Listede yer alan tüm uygulamaları kendi sitelerinden ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Ayrıca programlarda yaptığınız tüm işlemler ücretsiz.

1-) HandBrake

HandBrake video küçültme programı dendiği zaman akla ilk gelen program oluyor. Program sadece video boyutunu düşürmüyor ayrıca videoya alt yazı ekleme seçeneği, kapak fotoğraf belirleme ve videonun içinden fotoğraf kesme gibi özelliklerde sunuyor. HandBrake indir dediğininiz zaman önünüze birçok site çıksa da kendi sitesinden de ücretsiz olarak programı indirebiliyorsunuz.

Video Sıkıştırma HandBrake
Video Sıkıştırma HandBrake

2-) Freemake

Freemake video boyutu küçültme programı listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Freemake sadece video boyutu dönüştürme işlemi yapmıyor. Kullanıcılarının başka ihtiyaçlarını karşılamak için programın içinde 2 tane daha farklı program bulunuyor. İlk program video editörü. Bu alt program ile videolarınızda düzenlemek istediğiniz yerleri düzeltebiliyor ya da iki videoyu birleştirebiliyorsunuz. İkinci alt programı ise slayt hazırlama. Fotoğraflarınızı programda şık bir slayta çevirebiliyorsunuz. Program video boyutu düşürme işleminin yanı sıra verdiği bu iki hizmetle kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başarıyor.

Video Boyutu Küçültme Programı Freemake
Video Boyutu Küçültme Programı Freemake

3-) Moo0

Basit arayüzü ile Moo0 video boyutu küçültme işleminde kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Program listemizde üçüncü sırada yer alıyor olmasına rağmen çoğu kullanıcıya göre bu hizmeti veren en iyi program. Site sadece boyut küçültme işlemi yapıyor bu yüzden listemizde üçüncü sırada yer alıyor. Site basit ara yüzü dışında Türkçe dil desteği sunuyor. Kullanıcıların en beğendiği özelliği ise sitenin basit bir yazılıma sahip olmasıdır.

Video Boyutu Küçültme Moo0
Video Boyutu Küçültme Moo0

4-) Any Video Converter

Any Video Converter video boyutu küçültme programları listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. Programın, Freemake gibi alt programları bulunuyor. Alt programlarından dolayı program kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca uygulama tüm cihazlarda çalışıyor. Uygulamanın basit bir arayüzü bulunuyor. Sitenin tek dezavantajı Türkçe dil desteği sunmamasıdır.

Video Boyutu Küçültme Any Video Converter
Video Boyutu Küçültme Any Video Converter

5-) Movie Creator

Video sıkıştırma konusunda kullanıcılar tarafından fazla tercih edilmeyen Microsoft uygulaması daha çok video oluşturmak isteyen insanlar tarafından kullanılıyor. Microsoft uygulaması video oluşturmak isteyen insanlar için birbirinden basit ve işe yarayacak özellikler ile donattı. Şu an uygulama beta aşamasında olmasına rağmen kullanıcılar tarafından hala tercih ediliyor.

Video Sıkıştırma Movie Creator
Video Sıkıştırma Movie Creator

En İyi 4 Video Boyutu Küçültme Online Sitesi

Video boyutu küçültme programı kullanmak istemiyor ve online olarak bu hizmeti kullanmak istiyorsanız listedeki siteler tam size göre. Liste de yer alan 4 uygulamanın üçü ücretsiz olarak hizmet verirken diğer uygulamaya ücret vererek hizmetten faydalanabiliyorsunuz.

1-) VideoSmaller

Online video boyutu küçültme şeklinde bir arama yaptığınız zaman bir çok sayfa karşınızı çıkıyor. Fakat bazı siteler ücretli ve bu ücretli siteler verdiğiniz paranın karşılığını vermiyor. Diğer ücretsiz siteler de karmaşık arayüzünden dolayı video boyutu küçültme işlemini yapamıyorsunuz. VideoSmaller sitesi de online olarak bu hizmeti veriyor. Site işlem için sizden ücret talep etmiyor ve basit arayüzü kullanıcıların en çok kullandığı ve beğendiği uygulama olduğu için listemizin ilk sırasında yer alıyor.

Video Sıkıştırma VideoSmaller
Video Sıkıştırma VideoSmaller

2-) Clipchamp

Video boyutu küçültme online sitelerden ve düzenli olarak bu işlemi yapıyorsanız Clipchamp sitesini öneriyoruz. Site ücretli ve ücretsiz olarak hizmet veriyor. Ücretsiz olarak hizmeti aldığınız zaman videonuza kendi logosunu yerleştiriyor. Eğer ücretli bu siteyi kullanmak istiyorsanız yıllık 99 Dolar ya da aylık 9 Dolar veriyorsunuz. Site ücretli uygulamalar arasında en çok özelliği olan sitelerden biri. Site kullanıcılarına video düzenlemelerine, toplu olarak videoları düzenlemelerine, her boyutta video yüklemelerine ve video boyutlarını düşürme özelliklerini sunuyor.

Online Video Boyutu Küçültme Sitesi Clipchamp
Online Video Boyutu Küçültme Sitesi Clipchamp

3-) Apowersoft

Online video küçültme sitesi listemizin üçüncü sırasında yer alan Apowersoft birden fazla hizmeti aynı anda sunuyor. Videolarınızı sıkıştırabiliyorken aynı zaman da site de ekran kaydı alabiliyor. Video oluşturabiliyor. Oluşturduğunuz ekran kayıtlarında kameranızı kullanarak da çekimler yapabiliyorsunuz. Hizmetleri ücretsiz veren site video boyutu düşürme işleminde de kullanıcılarını memnun ediyor. Site basit bir arayüz ile kullanıcılar aynı anda birden çok videonun boyutunu düşürebiliyor.

Online Video Boyutu Küçültme Sitesi Apowersoft
Online Video Boyutu Küçültme Sitesi Apowersoft

4-) Fastreel

Online video boyutu küçültme sitesi listemizin sonuncu sırasında Fastreel yer alıyor. Site son zamanlar verdiği hizmetler ile bu listeye girmeyi başardı. Site de videolarını sıkıştırabiliyor artı olarak videoda düzenlemek istediğiniz başka işleri de yapabiliyorsunuz. Eğer video düzenlemek için de site arıyorsanız Fastreel tam size göre. Site video hazırlamak isteyen kullanıcılarına bu işi yaparken ihtiyaç duyacakları araçları detaylı bir şekilde sunuyor. Kullanıcılara binlerce şablon seçeneği, binlerce örnek video örneği ve video oluştururken ihtiyaç duyacağınız tüm araçları ücretsiz olarak sunuyor.

Video Sıkıştırma Fastreel
Video Sıkıştırma Fastreel

Video boyutu küçültme yazımızın sonuna geldik. Bu siteleri kullanmadan önce bu işlemin dezavantajlarını hatırlatmak istiyoruz. Listede yer alan uygulamaları ya da farklı uygulamaları kullandığınız zaman videonun kalitesinin düştüğünü görebiliyorsunuz. Bunun dışında seslerde kaymalar da yaşanabiliyor. Liste de yer alan uygulamalar ya da siteler bu alanda en iyi siteler ve bu tür dezavantajlar nadir yaşanıyor. Bu yüzden video sıkıştırma işleminizi bu sitelerden yapmanızı öneriyoruz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu