Yapay Zeka

Videolarda Gökyüzü Değişiyor

Teknolojinin gelişmesiyle yapay zekaya bağlı uygulamalar da sürekli bir gelişim hali içerisinde bulunuyor. Michigan Üniversitesi’nde bulunan bir yapay zeka araştırmacısı, geliştirmiş olduğu bir program ile videolarda gökyüzünü gerçekçi bir şekilde değiştirmeyi başardı. Geliştirilen yapay zeka uygulaması ile gökyüzüne birçok şey ekleyebiliyor hatta ışık ayarlarını ortama göre düzenleyebiliyorsunuz.

Videolarda Gökyüzü Nasıl Değişiyor Anlatımı

Videolarda Gökyüzü Nasıl Değişiyor?

Zhengxia Zou’nun Anlatımı

Araştırmaları gerçekleştiren Zhengxia Zou, geliştirmiş olduğu yapay zeka aracıyla gökyüzünü değiştirme imkanı sunuyor. Bu program büyük veri setlerinin incelemesini yaparak toplayan bir algoritma kullanıyor. Yani diğer yapay zeka sistemlerinde de olduğu gibi bu yapay zeka aracı da videolar aracılığıyla ilk önce öğreniyor daha sonra tespit ediyor ve takip edebiliyor. Yapay zeka topladığı bu bilgileri gökyüzünü değiştirmek için kullanılıyor.

Söz konusu program gökyüzüne sadece bir şeyler eklemiyor. Aynı zamanda dinamik gökyüzü konusunda da güzel bir iş ortaya koyuyor. Zou’nun programının en önemli detayı ise tamamen görüntü temelli olmasıdır. Yani program düzenleme yapmak için sadece kaynak videoya ihtiyaç duyuyor. Fotoğraflarda gökyüzünü yapay zeka yardımıyla Adobe Photoshop programı ile muntazam bir şekilde değiştirebileceğinizini de “Adobe Photoshop Gökyüzü ile Karşınızda” isimli yazımızda bahsetmiştik.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu