Güncel

VLC 4.0 Bu Yıl Yepyeni Bir Arayüzle Karşımıza Çıkacak

Haber sitesi Protocol, popüler açık kaynak video oynatıcı VLC’nin geçmişi ve şu anki durumu hakkında bir makale yayınladı. Yayınlanan haberde, yazılımın bir sonraki ana sürümü hakkında yeni ayrıntılar da bulunuyor. Bunların hepsi bir yana VLC 4.0 sürümünün eksiksiz bir kullanıcı arayüzü revizyonu sunacağı biliniyor.

VideoLAN Kuruluşu Başkanı Jean-Baptiste Kempf, arayüzü biraz daha modern hale getirdiklerini söyledi. Kempf yaklaşık iki yıl önce yeni bir arayüz versiyonunu göstermişti. Ancak bugün ekibin tanıtmayı planladığı VLC 4.0 ile aralarında bir benzerlik olup olmadığı henüz belli değil. VideoLAN Kuruluşu genellikle video oynatıcıları üzerinden para kazanmanın yollarını aramamıştı. Bugüne dek bazı finansman veya gelir kaynakları proje için uzun vadeli destek sağlayarak yardımcı olmuştu.

VLC 4.0
VLC 4.0 Bundan Sonra Reklam Desteği Alabilir

VLC 4.0 Önümüzdeki Aylarda Yayınlanacak

Kempf, VideoLAN’ın, TV şovları ve filmleri içeren reklam destekli, ücretsiz video akışı sunan Plex benzeri bir iş modelini araştırdığını söyledi. Böyle bir sistemin VLC için işe yarayabilecek bir şey olduğunu belirtse de henüz VideoLAN cephesinde son kararların ne yönde verildiği bilinmiyor. Fakat VLC, nihayetinde hangi kararlar verilirse verilsin internet üzerinden video aktarımı için kodlama formatı olan AV1 ve AV2 kodeklerini destekleyecektir.

Özellikle AV1 bu günlerde video akış hizmetleri ve diğer video ürünleri için büyük bir ilgi görüyor. Son olarak VideoLAN, Web montajı ve JavaScript kullanarak VLC 4.0 sürümünü web üzerinde çalıştırmanın yeni bir yolunu geliştiriyor. Video oynatıcısının bu yeni sürümünün önümüzdeki aylarda yayınlanacağı söyleniyor. VideoLAN yeniliklere dair birkaç olası özellikle herkesi heyecanlandırsa da bizi tam olarak neyin beklediğini şimdilik bilemiyoruz.

Kaynak
Open source video player VLC will get a new UI this year with 4.0 launch

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu