E-SporGüncelLOL

Dino Ying’in VSPN Şirketinin Stratejisi Hakkındaki Konuştu

Çin’in e-Sports devi Vspn‘nin (Versus Programming Network) Tencent Holdings liderliğindeki bir finansman turunda konuşan TechCrunch, şirketin bütçesinin 100 milyon dolara yaklaştığını söyledi. Ayrıca VSPN şirketinin stratejisi hakkında e-posta yoluyla şirketin kurucusu ve CEO’su Dino Ying ile röportaj yaptı.

VSPN Şirketinin Stratejisi
VSPN Şirketinin Stratejisi

2016 yılında kurulan ve Şanghay’da bulunan VSPN, Asya’dan e-Sports turnuvaları düzenlemek ve daha çok içerik oluşturmak için ilk öncülerden biriydi. O zamandan beri, mekânın internet olmadan çalışması da dâhil olmak üzere diğer işletmelere genişledi.

Vspn, Ağustos ayında çevrimdışı kitlelerle ilk büyük ölçekli e-Sports etkinliğine ev sahipliği yapmaya başladı. Ancak turnuvalar şu anda sıkı COVİD-19 önlemleri altında faaliyet gösteriyor.

VSPN Şirketinin Stratejisi Hakkındaki Röportajın Özeti

TC: Bu işe neden ve nasıl girdiniz?

Ying: Bu işe girmemin asıl sebebi büyük bir oyun hayranı olmam. Küçüklüğümden beri bilgisayar oyunları oynuyorum ve her türlü oyunları oynamayı seviyorum. Bu yılın başlarında COD Warzone oynadım ve sık sık PUBG Mobile oynadım. Daha gençken sevdiğim bir sektörde bulunduğum için çok şanslıyım. Bu, arkadaşlarınızla iletişim kurmanın harika bir yolu ve tüm kariyerim boyunca oyun geliştirme ve yayıncılıkta çalışmaktan dolayı gurur duyuyorum. 5 yıl önce e-Sports, rekabet unsuru nedeniyle bir sonraki adım gibi görünüyordu. Bu trendin başlangıcını gördük ve potansiyeli gerçeğe dönüştürmek için dünya standartlarında bir ekiple VSPN’i kurduk.

TC: Sizi bir işadamı olarak motive eden şey nedir?

Ying: Dünya çapında milyonlarca insana yeni eğlence şekilleri getirmek ve küresel bir iş kurmak.

TC: İş dünyasında size en çok kim ilham veriyor?

Bir isim vermek zorunda kalsaydım bu isim Mark Ren (Tencent Holdings’in CEO’su) olurdu. Kendisi olağanüstü bir iş adamıdır. Eğlence alanında sürdürülebilir ekosistemler oluşturma ve trendleri yakalama şekli, her işadamının çaba göstermesi gereken bir şeydir. Bu, VSPN’nin çok çalıştığı bir şey ve Tencent’in bu kadar yakın ortakları olmaktan gurur duyuyoruz.

TC: Silikon Vadisi hakkındaki görüşünüz nedir?

Ying: Burası inanılmaz bir yer. Teknolojinin tüm dünyadaki yaşamları nasıl geliştirebileceğini gösteriyor. Uzun yıllar boyunca dünyayı yaratıcılık ve inovasyon merkezi olarak yönetti ve dünyanın dört bir yanındaki girişimciler için ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Çin’de bir sürü silikon Vadimiz var!

TC: Vspn’nin pazar payı nedir?

Ying: E-sports pazarının büyüklüğü hakkında tahminde bulunmak imkânsız. Ancak vspn, 1000’den fazla çalışanı olan ve şimdiye kadar duyulan, dünyadaki en büyük e-Sports organizasyonu ve büyümeye devam ediyor.

VSPN Şirketinin Stratejisi
VSPN Şirketinin Stratejisi : VSNP Binası

TC: Neden Şanghay e-sports için bir merkez haline geldi?

Ying: Çin’in en büyük ve belki de en uluslararası şehri olan Şanghay, giderek daha çok gelişen bir ekonomiye sahip. Teknoloji inovasyonu ve yeni endüstriler burada büyümeye aktif olarak teşvik edilmektedir.

TC: Vspn için e-Sports araştırması ne kadar ve neden çok önemli?

Ying: Bu VSPN için hayati önem taşımaktadır. Sürdürülebilir küresel e-Sports ekosistemi oluşturmayı hedefleyen e-Sports toplam çözüm sağlayıcısı olarak, veri ve Ar-Ge, hayranlarımıza daha zengin bir deneyim sunmamızı sağlıyor. Araştırma merkezi, bir şirket olarak sürekli gelişmemize izin verecektir.

TC: Siz vspn’nin CEO’sunuz. Peki kurucu ortak Ethan Teng’in rolü nedir?

Ying: Ethan Teng, vspn’nin kurucu ortağı ve başkanıdır. Vspn’nin en önemli ortaklarından biri olan Ethan, özverili e-Sports endüstrisindeki uzmanlığıyla, şirketin stratejik hedef belirlemede liderlik ve yönetim konusunda hayati bir rol oynamaktadır.

VSPN Şirketinin Stratejisi
VSPN Şirketinin Stratejisi : E-Sports

E-Spor hakkında daha çok bilgi almak için Teknotomy E-Spor haberlerine gözatabilirsiniz.

Kaynak
Esports pioneer Dino Ying talks to TechCrunch about the next phase of VSPN

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu