Girişim Yatırım

Web Sitesi Olan Girişimler Artıyor

Web Sitesi Olan Girişimler Artıyor
Web Sitesi Olan Girişimler Artıyor

Teknolojinin hayatın vazgeçilmezi haline gelmesiyle birlikte işletmeler ve girişimler de çağa ayak uydurmaya başladı. Böylece web sitesi olan girişimler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılında yaptığı Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması’nda kullandığı “Web sitesi (sosyal medya uygulaması dahil değil) olan girişimler ve web siteleri üzerinden sunulan hizmetler, 2019, 2020” istatistiklerini paylaştı.

Hangi Sektörde Web Sitesi Olan Girişimler Artış Gösteriyor?

Paylaşılan istatistiklerde ekonomik faaliyet olarak 11 faaliyet baz alındı ve toplamda web sitesi olan girişimler bir yılda yüzde 2,2 oranında artış gösterdi. En çok artış ise yüzde 6,7 artış oranıyla mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler gösteren girişimlerde görüldü. Bu girişimlerdeki artışı elektrik, gaz, buhar ve havalandırma sistemi üretim ve dağıtımı ile su temini; kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetlerindeki girişimler takip ediyor. Bu faaliyetlerdeki girişimlerin yüzde 66,4’ü 2019 yılında web sitesine sahipken, 2020 yılında yüzde 73’ü web sitesi oluşturarak yüzde 6,6’lık bir artış yaşandı. Ulaştırma ve depolama alanında faaliyet gösteren girişimlerdeyse web sitesi oluşturma oranında bir yılda yüzde 5,7’lik bir artış görüldü.

Düzenli/sürekli ziyaretçiler için web sitesinin içeriğinin kişiselleştirilebilmesi konusunda ise toplamda yüzde 0,8 oranında bir artış yaşandı. Özellikle ulaştırma ve depolama alanında hizmet veren girişimler yüzde 6,5’lik artış göstererek bu konuda en çok artışı yaşayan girişimler oldu. Düzenli ziyaretçileri için web sitelerinde kişiselleştirme konusunda artış yaşayan bir diğer sektör ise yüzde 5,5 oranıyla inşaat sektörü oldu.

TÜİK’in paylaşmış olduğu istatistiklere bakıldığında girişimlerin kullanıcı odaklı olmak için web sitelerinde ve sitedeki kişiselleştirmelerini artırdıkları söylenebilir. Araştırmanın istatistiklerini daha detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu