fbpx
Teknotomy Dosya

Riot.IM Uygulaması ile İlgili Merak Edilenler

Riot.IM uygulaması birçok özelliğinin yanı sıra uçtan uca şifrelemeyi destekliyor. Uygulamada, kullanıcılar kendilerine özel benzersiz bir kimlik alıyor. Bu şekilde telefon numarası kullanmadan anonimlik korunabiliyor. Ayrıca Riot.IM açık kaynaklı bir yazılım ile çalışıyor ve kendi botlarına sahiptir. Ancak geliştiriciler de kendi botlarını oluşturabiliyor. Bu şekilde uygulama ile kullanıcının etkileşime girmesi sağlanıyor. Böylece uygulama daha güvenli ve çok yönlü bir hale geliyor.

Son günlerde, gündemi uzun bir süre meşgul eden WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’nden dolayı kullanıcılar çeşitli alternatifler aramaya yönelmiştir. Kişisel verilerinin güvenliğini sağlamak isteyen kullanıcılar, uygulamalar ile ilgili detaylı bilgileri merak ediyor. Riot.IM ile ilgili merak edenleri yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Element Nedir?

Riot.IM, kısa bir süre önce Element ismini aldı. İlk kez duyanların soracağı “Element nedir?” sorusu, merkezi olmayan Matrix iletişim ağının güvenli işbirliği uygulamasıdır, şeklinde cevaplanabilir. Element, Matrix ağındakiler ile sohbet ederken kendi uçtan uca şifreli sohbet sunucunuza sahip olmanızı sağlar. Yani Element, yeni bir mesajlaşma uygulaması türüdür. Mesajlarınızın nerede saklanacağını siz seçersiniz ve verilerinizin kontrolü sizin elinizdedir.

Element uygulamasını kullanarak, Matrix açık ağına erişim sağlayarak herhangi bir kullanıcı ile konuşabilirsiniz. Bu noktada uygulama, uçtan ucu şifrelemeye çapraz imzalı cihaz doğrulaması ekleyerek kullanıcılar için yeni bir güvenlik düzeyi sağlar. Peki tüm bunlar ne anlama gelir? Element uygulamasının bu güvenlik önlemleri, mesajları yalnızca konuşmada olması gereken kişilerin okuyabileceği anlamına gelir.

Riot.IM - Element
Riot.IM – Element

Elementi Benzersiz Kılan Nedir?

 • Kendinize ait doğrulanmış uçtan uca şifrelemeye sahipsinizdir. Böylece mesajlarınızı sadece sohbette yer alan kişiler okuyabilir.
 • Verilerinizi nerede saklayacağınıza siz karar verirsiniz. Element Matrix Hizmetleri veya diğer sağlayıcıları kullanarak verilerinizi barındırabilir hatta isterseniz kendi sunucunuzu çalıştırabilirsiniz.
 • Matris ağının üzerine inşa edilmiş olan Element, tüm Matris tabanlı uygulamalara bağlanabilir. Bu sayede başka uygulamalarda arkadaşlarınız veya ailenizle konuşurken Element uygulamasında kalabilirsiniz.
 • Element, Matrix tabanlı bütün uygulamalarla çalışır dolayısıyla insanlarla iletişim kurarken uygulama değiştirmeniz gerekmez. Bu da Element’i evrensel bir uygulama yapar.
 • Element açık bir kaynaktır. Tam şeffaftır ve canlı bir geliştirici topluluğunun desteğiyle genişletme ve özelleştirme özgürlüğüne sahipsinizdir. Sonuçta ne elde ettiğinizi tam olarak bilirsiniz.
 • Verilerinize sadece siz sahipsinizdir. Üçüncü taraf erişimi, veri madenciliği, gizliden dinleme gibi durumlar yoktur.
 • Hızlı ve kullanımı basittir. Aynı zamanda hafif ve temiz bir tasarıma sahiptir.
 • Element, topluluklar için tasarlanmış açık bir mesajlaşma ve işbirliği aracıdır. Güçlü denetim araçları dahil olmak üzere herkese açıktır ve özel sohbetleri destekler.
 • Element – Riot.IM ile topluluklarınızı güvende tutabilirsiniz.
 • Slack, IRC ve Discord gibi diğer uygulamalardan ve ağlardan kullanıcılarınızı sorunsuz birlikte çalışabilirlik için bir dizi köprü aracılığıyla bir araya getiren parçalanmış toplulukları iyileştirir.

Element – Riot.Im Neden Farklıdır?

Element, değişik talepleri veya özel yapılandırma olmaksızın dahili veya harici kuruluşlardaki kişilerle sınırsız, kolay bir bağlantı sağlar. Element, karmaşık kuruluşlar arasında inanılmaz derecede kolay federasyon sağlayan diğer Matrix tabanlı uygulamalarla anında işbirliğine olanak tanıyor. Açık doğmuş olan Element, Slack, Signal, Telegram ve Microsoft Teams gibi geleneksel merkezi sistemlerde veya IRC ve XMPP gibi sohbet protokollerinde sıkışmış olanlara kolay bağlantı sağlamak için çok çeşitli köprüler sunuyor.

Riot.IM
Element – Riot.IM

Element, veri egemenliği sağlayarak konuşmalarınızın sahibi olmanızı sağlar. Resmi olmayan Element kullanımını resmi BT altyapısına asimile ederken, tüketici uygulamaları doğrultusunda bir kullanıcı deneyimi sunarak BT’den çıkış yolu sağlıyor. Mesajlaşma ve işbirliğiniz sizin elinizde olduğu için güvende hissedebiliyorsunuz. Matrix açık kaynaklı olduğu için Element kullanıcılarını kilitlemiyor.

Element Riot.IM uygulamasında bulunan sohbet grubuna her kullanıcı katılabiliyor. Ayrıca daha özel bir alan oluşturmak isteyen kullanıcılar özel olarak da grup açabiliyor. Element uygulamasına telefonunuzda veya bilgisayarınızda rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ek olarak, uygulamanın yedi farklı dil seçeneği mevcuttur.

WhatsApp uygulamasına alternatif uygulama arayışındaysanız aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

 1. WhatsApp’a Alternatif En İyi 5 Uygulama
 2. WhatsApp Alternatifi Telegram Güvenli Mi?
 3. WhatsApp Alternatifi Viber Uygulaması Hakkında Her Şey
 4. Turkcell Bip İndirmek Güvenli Mi?
 5. Signal Uygulaması Hakkında Tüm Merak Edilenler
 6. Threema Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Detay

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?