Güncel

WhatsApp Business Katalog Dönemi Başladı

WhatsApp Business'da Katalog
WhatsApp Business’da Katalog Örneği

Dünya çapında oldukça popüler olan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp business ile alışveriş dönemini başlatmıştı. Bu dönemin başlaması WhatsApp Business katalog dönemini de beraberinde getirdi. Böylece müşteriler beğendikleri bir ürünü, WhatsApp business’a sahip olan bir işletme üzerinden ödemelerini rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Sunulan bu hizmeti ile WhatsApp uygulama anlamında kendini bambaşka bir boyuta taşıdı. Peki WhatsApp katalog özelliği ile ilgili en çok merak edilenler neler?

WhatsApp Katalog Nedir?

Bir işletmenin WhatsApp sohbet ekranına giriş yaptığınızda karşınızda arama butonu yerine alışveriş butonu çıkıyor. Ardından bu butona tıklayarak işletmenin müşterileri için hazırlamış olduğu katalogları görebiliyorsunuz.

WhatsApp Business kullanıcıları, oluşturdukları kataloglar ile ürünlerini ve hizmetlerini kolay bir şeklide sergileyerek, müşterileriyle paylaşabiliyor. Ayrıca Katalog, işletmenin profilinde de görüntülenebiliyor.

İşletme sahipleri kataloglarına maksimum 500 ürün veya hizmeti, açıklama, web sitesi bağlantısı ve ürün kodu gibi isteği bağlı alanları doldurarak, yükleyebiliyor. Güncel bir katalog ile işletmeler, mevcut müşterilerinin yanı sıra potansiyel müşterilerini de kendine çekebilir.

WhatsApp Business Katalog Nasıl Hazırlanır?

WhatsApp Business'da Katalog Hazırlama Adım 1
WhatsApp Business’da Katalog Hazırlama Adım 1

1- Başlamadan önce kullandığınız sürümün güncel olduğundan emin olunuz. Daha sonra WhatsApp Business uygulamasını açıp, sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayarak Ayarlar > İşletme Ayarları’nı seçiniz. Önünüze çıkan ekranda Katalog yazan kısma tıklayınız.

2- Ardından, Ürün veya Hizmet Ekle’ye tıklayınız. Önünüze çıkan ekranda, artı simgesine dokunarak görsellerinizi Galeri’den yükleyebilir veya Kamera’dan yeni fotograflar çekebilirsiniz.

WhatsApp Business'da Katalog Hazırlama Adım 2
WhatsApp Business’da Katalog Hazırlama Adım 2

3- Görsel seçtikten sonra yüklemiş olduğunuz ürün ya da hizmet ile ilgili açıklamalar ekleyebilirsiniz.

WhatsApp Business'da Katalog Hazırlama Adım 3
WhatsApp Business için Katalog Hazırlama Adım 3

4- Bu işlemleri tamamladıktan sonra Kaydet’e dokunabilirsiniz.

WhatsApp Business'da Katalog Gönderme
WhatsApp Business’da Örnek Katalog Gönderme
WhatsApp Business'da Katalog Gönderme
WhatsApp Business Katalog Dönemi Başladı 1

Ayrıca hazırlanan kataloglar, başka birisine yönlendirilmesi durumunda bütün özelliklerini koruyor. Bundan dolayı, WhatsApp Business’da kataloglar gönül rahatlığı ile paylaşılabilir. Ayrıca kullanıma sunulan WhatsApp Alışveriş Butonu özelliği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

WhatsApp Katalog Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

WhatsApp Business katalog, işletmeler açısından müşterilerin istedikleri ürünleri net bir şekilde anlaşılmasını sağladığı için oldukça avantajlıdır. Çünkü işletmeler katalog için ürün ya da hizmetleri girerken bilgi kısımlarını doldurarak işlerini kolaylaştırabiliyor. Ayrıca WhatsApp Business katalog kullanan işletmeler, müşteriler tarafından daha profesyonel görünür.

WhatsApp’da katalog oluşturmanın bir diğer avantajı ise oluşturulan katalogların bir kişiden başka bir kişiye aktarılması durumunda bütün özelliklerini korumasıdır. Böylece işletmeler, mevcut müşterilerinin yanında potansiyel müşterilerini de kendilerine çekebilir. Ayrıca işletmeler, katalog içerisine ekledikleri ürün ya da hizmetler ile varsa e-ticaret sitelerine de yönlendirme yapabilir.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu