Güncel

Kişisel Verileri Korumayan WhatsApp Ceza Aldı!

Kişisel verilerin korunmasının ihlaliyle ilgili olarak sürekli gündeme gelen WhatsApp ceza aldı. Avrupa Birliği’nin veri sorumlusu olan İrlanda merkezli DPC tarafından 2018 yılının Aralık ayından bu yana soruşturma altında bulunan WhatsApp ile ilgili hüküm verildi. Kişisel verilerin korunması konusunda oldukça katı bir yönetmelik benimseyen AB için WhatsApp ciddi ihlaller gerçekleştirdi. Bunun sonucunda ise WhatsApp’a 225 milyon Euro para cezası verildi.

WhatsApp Ceza Aldı
Mesajlaşma Devi WhatsApp Ceza Aldı

WhatsApp Ceza Konusunda Nasıl Bir Açıklama Yaptı?

WhatsApp’ın kullanıcılarının kişisel verilerini nasıl kullandığıyla ilgili olarak detaylı bilgi vermemesinden dolayı başlangıçta 50 milyon Euro para cezası önerildi. Ancak yasal çekişmeler sonucunda sürecin uzamasıyla ve Avrupa’da yer alan DPC benzeri kuruluşların miktarı az bulmasından dolayı itiraz edildi.

Bunun sonucunda verilen para cezası miktarı artırıldı. Ayrıca DPC WhatsApp’a sadece para cezası vermekle kalmadı. WhatsApp’tan bu cezayı almasına sebep olan sorunları da ortadan kaldırması istenildi. Şirket ise yaptığı açıklamalar ile kullanıcılarıyla paylaşılan bilgilerin şeffaf ve kapsamlı olmasına yönelik yapılan çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Ayrıca para cezasına itiraz edeceğini söyleyen WhatsApp, cezaların orantısız olduğunu ve alınan karara katılmadığını dile getirdi.

Kaynak
Data Protection Commission announces decision in WhatsApp inquiry

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu