Güncel

WhatsApp Gizlilik Politikası Planlarını Paylaştı

WhatsApp gizlilik politikasının güncelleneceğinin açıklanmasının ardından birçok olumsuz tepkiyle karşılaşmıştı. Geçtiğimiz perşembe günü, yeni güncelleme piyasaya sürülmeden önce kullanıcıların ne görecekleri hakkında daha fazla bilgi paylaştı. Facebook’un sahibi olduğu meşhur mesajlaşma platformu bir internet üzerinden paylaştığı bir gönderisinde; önümüzdeki haftalarda WhatsApp’ta insanların kendi hızlarında okuyabilecekleri daha fazla bilgi içeren bir afiş yayınlayacağını yazdı.

whatsapp gizlilik politikası
WhatsApp, Kişisel Bilgileri Facebook İle Paylaştığı Yönündeki Endişelere Yanıt Verdi.

Bu afiş gösteriminin sonunda ise, uygulamayı kullanmaya devam edebilmek için kullanıcılara güncellemeyi incelemelerini ve kabul etmelerini hatırlatacak. WhatsApp gizlilik politikası güncellemesine göre işletmeler, müşterileriyle olan sohbetlerini yönetmek, soruları yanıtlamak ve satın alma fişleri, makbuzları gibi yararlı bilgiler göndermek için Facebook’un güvenli barındırma hizmetlerini kullanma seçeneğine sahip olacak.

Bir işletmeyle iletişim kurduğunuzda doğal olarak ne söylediğinizi görebilir. Tabii, bu iletişimle doğan bilgi paylaşımı, Facebook’ta reklam yayınlanmasını da içeren bir pazarlama faaliyeti için de kullanabilir. WhatsApp gizlilik politikası dâhilinde, Facebook’un barındırma hizmetlerini kullanan işletmelerle yapılan görüşmeleri etiketlediğini açıkça belirtiyor. Geçen ay yayınlanan Sıkça Sorulan Sorular metninde WhatsApp, kişisel bilgileri Facebook ile paylaştığı yönündeki endişelere de yanıt verdi.  

whatsapp gizlilik politikası
WhatsApp, Güncellemeyi Ertelemeye Zorlayacak Kadar Tepkiyle Karşılaştı

WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesinden Sonra Kişisel Mesajlarınızı Okumayacak

WhatsApp gizlilik politikası güncellemesinin,  arkadaşlar ve aile gibi sosyal çevreyle gerçekleştirilen mesajların gizliliğini etkilemediğini ve bunun sadece platform üzerinden işletmelerle yapılan mesajlaşmalar ile ilgili olduğunu söyledi. Ayrıca WhatsApp, güncelleme ile verileri nasıl topladıkları ve kullandıkları konusunda daha fazla şeffaflık sağladığını da sözlerine ekledi. Şirket tüm açıklamalarına rağmen yine de kullanıcıların Signal ve Telegram gibi diğer şifreli uygulamalara geçme çağrıları karşısında güncellemeyi ertelemeye zorlayacak kadar tepkiyle karşılaştı.

Şirket perşembe günü yaptığı paylaşımında, WhatsApp’ın sınırlı verilere sahip olmasını gerektirse bile, insanların güvenilir uygulamaları aradıklarını biliyoruz. Aldığımız kararlar konusunda dikkatli olmaya çalışarak bu sorumlulukları daha az bilgiyle yerine getirmenin yeni yollarını geliştirmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu. Kişisel mesajların uçtan uca şifreli kalacağını, bu nedenle WhatsApp gizlilik politikası güncellemesinden sonra da bunları okuyamayacağını veya dinleyemeyeceğini yineledi.

WhatsApp, kullanıcıların gizlilik endişelerini gidermek için güncelleme hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS) bölümüne daha fazla bilgi ekledi. Ayrıca kullanıcıların WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasını incelemeleri ve kabul etmeleri için 15 Mayıs’a kadar zamanları bulunuyor.

Kaynak
WhatsApp shares plans for new privacy policy

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu