Güncel

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Özelliği

WhatsApp iki adımlı doğrulamayı getirerek diğer sosyal medya uygulamalarından güvenlik anlamında geri kalmıyor. Sosyal medya dünyasında WhatsApp, yazılı ve sesli mesajlaşma için kullanılan en popüler araçlardan biri ve internet üzerinden sesli ve görüntülü arama yapmak için bir platformdur. Bu sosyal medya uygulaması 2009 yılında kullanıma sunulmuştur. Uygulamanın en çekici yanı, çeşitli telefonlarda ve PC sistemlerinde kullanabilmenizdir. Wi-Fi ve hücresel veriden yardım alır ve kullanıcıların mesaj göndermesine, görüntülü ve sesli arama yapmasına olanak tanır.

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Özelliği
WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Özelliği

WhatsApp İki Adımlı Doğrulama ile Hesabınız Güvende Olur Mu?

Ancak WhatsApp’ta, hesabın diğer kötü aktörler tarafından çalınmasına veya ele geçirilmesine yönelik birçok girişimde bulunuldu. WhatsApp’ta önceki kullanıcı hesabını çalma girişimi gibi, başka bir toplu girişim kullanıcıların WhatsApp hesaplarını çalmak için yapılmıştır. Birçok WhatsApp kullanıcısı, mevcut hesaplarını ve hesapta bulunan tüm bilgileri çalmak amacıyla spam doğrulama mesajları aldıklarından şikayetçi oldu.

Spam doğrulama mesajında, kullanıcılardan hesabı kullanan insan mı yoksa robot mu olduklarını kanıtlamaları istenir. Kullanıcılardan hesabın doğrulanması için WhatsApp’tan aldıkları kodu göndermeleri istenir, aksi takdirde hesapları devre dışı bırakılır, bloke edilir veya yasaklanır.

WhatsApp, uygulamanın kullanıcılarının bu tür şikayetlerine cevaben, bu doğrulama mesajlarının kendi şirketleri tarafından gönderildiğini reddetmişti. Bu, hesaplarının doğrulanması için kullanıcılara gönderilen spam mesajların Whatsapp şirketinin moderatörleri tarafından gönderilen resmi bir mesaj olmadığı anlamına gelir. Whatsapp böyle bir gelişmeye karşı çıktı.

WhatsApp hesabınıza daha fazla güvenlik eklemeye izin verdiği için, uygulamanın kullanıcılarına WhatsApp iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmeleri önerilir. İki aşamalı doğrulama özelliğini etkinleştirerek, hesabınıza erişirken gerekli olan bir PIN kodunu oluşturmanız ve onaylamanız gerekir. Bu, 6 basamaklı kod doğrulamasından farklıdır ve WhatsApp asla 6 basamaklı kodu istemez.

Bu nedenle, kullanıcıların dikkatli olmaları ve bu tür spam doğrulama mesajları gönderen tüm dolandırıcılık hesaplarını engellemeleri ve bildirmeleri tavsiye edilir. Bu uygulamanın kullanıcıları, hesaplarının her türlü bilgisayar korsanlığı veya hırsızlığa karşı güvende olduğundan emin olmak için iki aşamalı doğrulamayı açmaya yönlendirilir.

Kaynak
Users of WhatsApp flooded with spam verification messages

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu