Teknotomy Dosya

WhatsApp Web Rehberi: Tüm Merak Ettikleriniz

WhatsApp Web Rehberi ile servis hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

WhatsApp gizlilik politikası sebebi ile kullanımı düşse de hala en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. WhatsApp nasıl bu kadar kullanıcıya sahip oldu? Uzmanlara göre bunun birçok sebebi bulunuyor ama en belirleyici sebebi ise uygulamanın diğer uygulamalara göre farklı özellikler sunmasıydı. WhatsApp Web uygulamanın fark yaratan en büyük özelliklerinden biridir.

WhatsApp 2015 Ocak ayında WhatsApp Web özelliğini kullanıcılarına duyurdu. Bu özellik ile kullanıcılar internet üzerinden mesajlarını kontrol edebiliyor. WhatsApp yeni özelliğini herkese sunmayı hedefliyordu. Bu yüzden bütün tarayıcıların yeni servisi desteklemesi gerekiyordu.

WhatsApp Web Rehberi: Tüm Merak Ettikleriniz
WhatsApp Web Rehberi: Tüm Merak Ettikleriniz

WhatsApp izlediği doğru politika sayesinde kullanıcılar tüm tarayıcılardan bu servisi kullanabiliyordu. Bu özelliği kullanmak için telefonunuzun ve bilgisayarlarınızın aktif bir şekilde internete bağlı olması gerekiyor. Aksi takdirde bu servisi kullanamıyorsunuz. Ayrıca ortak bir bilgisayardan bağlanıyorsanız çıkış yapmayı unutmamanız gerekiyor. Çünkü tarayıcıyı kapatsanız bile başka biri servise girmek istediğinde sizin mesajlarınızı görebiliyor.

WhatsApp Web Nedir?

Herkes tarafından kullanılan WhatsApp Web nedir? WhatsApp popüler olduğu zamanlarda kullanıcıların deneyimini artırmak için yeni bir özellik üzerinde çalışmalar yapıyordu. Bu özelliğin diğer mesajlaşma uygulamalarının sunmadığı bir özellik olması gerekiyordu.

WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Nedir?
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Nedir?

WhatsApp yeni özelliği hakkında çalışmaları bitirdikten sonra kullanıcılarına sundu. Bu yeni özellik uygulamadaki mesajlarınızı bilgisayarınıza taşıyan bir özellikti. İlk zamanlarda kullanıcılar WhatsApp Web nasıl kullanılır diye merak ediyorlardı. Bu yüzden WhatsApp kullanıcıları için bu sorunun cevabı niteliğinde videolar hazırladı ve kullanıcılarına sundu.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp kullanıcıların büyük bir kısmı WhatsApp Web nasıl kullanılır diye merak ediyor. WhatsApp Web’i kullanmak istiyorsanız öncelikle telefonunuz ve bilgisayarınızın internete bağlı olması gerekiyor. Telefon ve bilgisayarınızın aynı internet üzerinden bağlı olması gerekmiyor. WhatsApp Web’i kullanmak için aşağıda yazan adımları uygulamanız gerekiyor:

 • Tarayıcınızda WhatsApp Web giriş sayfasına girmeniz gerekiyor.
 • Telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın ve sağ üst köşe de yer alan 3 noktaya tıkladıktan sonra WhatsApp Web sekmesine tıklamanız gerekiyor.
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
 • Uygulama sizden kamera kullanmak için izin istiyor. İzin verdikten sonra ”WhatsApp Web kod” unu okutmanız gerekiyor.
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Kodu
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Kodu
 • Telefonunuzun kamerasına izin verdikten sonra kameranız açılıyor. Bilgisayarınızın ekranında yer alan QR kodu telefonunuz ile okuttuktan sonra servisi kullanabiliyorsunuz.

Ortak bir bilgisayardan bağlanıyorsanız bilgisayar ekranında yer alan üç noktaya tıklayıp oturumu sürekli açık tut sekmesinin yanında yer alan tik işaretini kaldırmanız gerekiyor. İşiniz bittikten sonra yine de çıkış yapmanız gerekiyor.

WhatsApp İndirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

WhatsApp Web indir diye arattığınız zaman birçok site çıkıyor. Bu sitelerde WhatsApp Web apk olarak yer alıyor. Bu apk’lar bazen virüslü olabiliyor. Bu yüzden orijinal versiyonunu yüklemenizi öneriyoruz. Uygulamayı indirmek için bilgisayarınızın bazı sistemleri desteklemesi gerekiyor.

 • Windows 8.1 veya daha güncel bir sürüm,
 • macOS 10.10 veya daha güncel bir sürüm,

WhatsApp Web masaüstü uygulaması olarak kullanmak istiyorsanız Apple App Store, Microsoft Store veya WhatsApp’ın internet sitesinden indirebiliyorsunuz.

WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web İndirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?
WhatsApp Web İndirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Web Whatsap indir işlemini yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

 • Tarayıcıya girerek WhatsApp’ın indirme sayfasına girmeniz gerekiyor.
 • İndirme işlemini başlatmak için .exe veya .dmg dosyalarından birini seçmeniz gerekiyor.
 • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra talimatları uygulayarak indirme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

WhatsApp Web’de Video Nasıl İndirilir?

Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan biri WhatsApp Web’de video nasıl indirilir? WhatsApp uygulamasında biri size video attığı zaman otomatik olarak telefonunuza iniyor. Web sürümünde video indirmek daha kolay. Videonun tamamen yüklenmesini bekleyin ve daha sonra videoyu açtığınız zaman sağ üstte indirme butonu yer alıyor. Bu butona tıkladığınız zaman bütün videoları indirebiliyorsunuz.

WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılıyor
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Video İndirme İşlemi Nasıl Yapılıyor

Bu şekilde, WhatsApp durum videosu bile indirebiliyorsunuz. WhatsApp telif hakkı doğmaması için telefonunuza gizli bir dosya yüklüyor ve durumda yer alan videoları, fotoğrafları bu dosyaya indiriyor. Bunun için dosyalar uygulamasına girmeniz gerekiyor. Gizli WhatsApp klasörünü statues adlı gizli bir klasöre indiriyor. Bu gizli dosyalar her telefonda farklı şekilde gizleniyor. Telefonunuzu biraz karıştırdıktan sonra dosyayı bulabiliyorsunuz.

WhatsApp Web’in Avantajları Nelerdir?

WhatsApp Web kullanıcı tatminini artırmak için yapılmış bir sürüm ve bu yüzden birden fazla faydası bulunuyor.

 • Gelen mesajları bilgisayarınızın klavyesi ile cevapladığınız için hem zaman tasarrufu sağlıyor hem de kullanımı kolay oluyor.
 • Fotoğrafları ve videoları büyük ekranda izleyebiliyorsunuz.
 • Başka bir iş ile meşgul olduğunuz zaman masaüstüne gelen bildirim ile mesajları görebiliyorsunuz.
 • Bilgisayarınızda yer alan fotoğrafları, videoları ya da dosyaları kolay bir şekilde paylaşabiliyorsunuz.
 • Telefon kullanımını azalttığı için batarya tasarrufu sağlıyor.
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Dezavantajlar
WhatsApp Web Rehberi: WhatsApp Web Dezavantajlar

WhatsApp Web’in Dezavantajları:

 • WhatsApp Web arama imkanı sunmuyor. Uygulamada olan fakat web servisinde olmayan tek özellik. Yakın zamanda bu özelliğinde Web’deki sürümüne eklenmesi planlanıyor.
 • Telefonunuzun şarjı olması ve aktif bir şekilde internete bağlı olması gerekiyor. Aksi takdirde WhatsApp Web çalışmıyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu