Güncel

WhatsApp Yeni Sözleşme Sunuyor

WhatsApp ilk kurulduğu zaman sadece arkadaşlarınızla mesajlaşa biliyordunuz. Şimdi alışveriş de yapabiliyorsunuz. Facebook’un WhatsApp’ı almasıyla birlikte çok farklı bir hale gelen uygulama, kullanıcılarını kızdıracak yeni bir karar aldı.

WhatsApp Sözleşme

Whatsapp yeni güncelleme ile birlikte yeni hizmet şartları da sunuyor. WhatsApp kullanıcılarına yeni bir sözleşme öneriyor. Eğer sözleşmeyi kabul etmezseniz uygulamayı kullanamıyorsunuz. Twitter’da şuan gündem olan karar kullanıcılar arasında büyük bir tartışmaya sebep oldu. Twitter’da bazıları bu durum hakkında espriler yaparken, sözleşmeyi kabul edenler ne yapacaklarını bilmiyor.

WhatsApp Yeni Sözleşme ile Bilgilerinizi Şirketlere Mi Satıyor?

Facebook bir çok konuda davalık oldu. Davalardan bir tanesi kullanıcılarının bilgilerini şirketlere satmasıydı. Bunun üzerine insanlar Facebook’un sahibi Marck Zuckerberg’i eleştiriyordu. Mahkeme halen devam ediyor ve suçlamaların doğru olup olmadığı hala bilinmiyor.

WhatsApp Yeni Sözleşme ile Bilgilerinizi Facebook ile Paylaşmayı İstiyor
WhatsApp Yeni Sözleşme ile Bilgilerinizi Facebook ile Paylaşmayı İstiyor

WhatsApp Yeni hizmet şartlarını sunduğu sözleşmede kullanıcılarına bilgilerini Facebook ile paylaşmak istediğini ve bununda sizin kabul edip etmediğinizi soruyor. Eğer şartları kabul etmezseniz 8 Şubat tarihinden sonra WhatsApp’ı kullanamıyorsunuz. İddialara göre Instagram hesaplarınıza da ulaşamama gibi bir durum söz konusu.

Facebook hesabım yok gene de kabul etmem gerekiyor mu? Facebook hesabınız olsa da olmasa da bilgilerinizi Facebook ile paylaşmayı istiyor. Facebook hesabınız olsa da olmasa da WhatsApp’ı kullanmak istemeniz durumunda sözleşmeyi kabul etmeniz gerekiyor. Whatsapp sözleşmesi kısaca bilgilerinizi aktarmamıza ya izin verirsiniz ya da uygulamayı kullanamazsınız diyor

WhatsApp Yeni Sözleşme Sunuyor
WhatsApp Yeni Sözleşme Sunuyor

WhatsApp Sözleşmesi Nedir?

WhatsApp sözleşmesi nedir? WhatsApp verdiği hizmetler karşılığında bazı şartlar sunuyor. Şartlarının dışında size verdiği hizmetleri nasıl sunduğunu anlatan bir sözleşme sunuyor. İndirdiğiniz her uygulama size sözleşme sunuyor ve bu sözleşmede verilerinizi nasıl koruduğunu anlatıyor. WhatsApp yeni sözleşme ile gündem oldu. WhatsApp sozlesmesi neleri içeriyor:

WhatsApp Sözleşmesi Neler İçeriyor?

 • Hesap Bilgileri
 • Mesajlar
 • Bağlantılar
 • Durum Bilgisi
 • İşlem ve Ödeme Verileri
 • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
 • Konum Bilgileri
 • Çerezler
 • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler
 • Kullanıcı Şikayetleri
 • WhatsApp’taki İşletmeler
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları
 • Üçüncü Taraf Hizmetleri
 • Toplanan veriler nasıl kullanılıyor?
 • Sunacağı Yan Hizmetler
 • Güvenlik,Bütünlük ve Emniyet
 • Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişim Bilgileri

WhatsApp Gizlilik Politikasını Neden Değiştirdi?

WhatsApp gizlilik politikasını değiştirdi. WhatsApp alışveriş butonun gelmesiyle birlikte şirketlerin satış yapabileceği yeni uygulama haline geldi. Uzmanlara göre Facebook bunun üzerine şirketlerin neler sattığını ve şirketlerin bilgilerini elinde tutmak istiyor. Facebook şirketlerin elde ettiği gelirleri kimlere sattığını hem istatiksel açıdan hem de şikayet olması durumunda elinde kanıt bulundurmak için yeni sözleşmenin kabul edilmesini istiyor.

Avrupa da sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam edebiliyor. Türkiye’de neden tam tersi olduğu bilinmiyor. WhatsApp’ın yeni sözleşmesini kabul eden kullanıcılar iptal ettirmek istiyor. Kullanıcılar WhatsApp sözleşmesi iptal etme konusunda problem yaşıyor. Kullanıcılar nasıl iptal edeceklerini bilmiyor?

WhatsApp Sözleşmesi İptal Etme Nasıl Yapılır?

WhatsApp yeni sözleşme iptal edilebilir mi? Uygulama sunduğu sözleşmeyi kabul ettikten sonra bir daha sözleşmeyi sunmuyor. Eğer istemez ve daha sonra sor derseniz 8 Şubat tarihine kadar uygulama size hatırlatmalar yapıyor. Sözleşmeyi kabul ettikten sonra uygulamayı silseniz dahi bilgileriniz Facebook ile paylaşıyor. WhatsApp sözleşmesini kabul eden kullanıcılara sözleşmeyi tekrardan kabul ediyor musunuz diye hatırlatma yapacağı iddia ediliyor. Şimdilik iptal etmek için bir buton bulunmuyor.

WhatsApp Sözleşmesi İptal Etme Nasıl Yapılır
WhatsApp Sözleşmesi İptal Etme Nasıl Yapılır

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu