Teknotomy Dosya

Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olan internet ile wifi şifre değiştirme işlemleri oldukça merak edilen bir konu oldu. Çünkü modemle birlikte kullanıcılara verilen anlamsız şifreyi kullanmak oldukça yorucu bir hâl alıyor. Herhangi bir cihazınızı Wi-Fi’ya bağlamak istemeniz durumunda gidip modemin altına bakmanız gerekiyor ve bu durum bir çok kullanıcı için can sıkıcı bir durumdur.

Bu can sıkıcı duruma son vermek için kullanıcılar wifi şifre değiştirme işlemi gerçekleştiriyor. Peki bu işlem nasıl gerçekleştirilir? İsterseniz müşteri hizmetleriyle görüşerek, isterseniz de operatörün izin vermesi durumunda uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Gelin bu adımların nasıl gerçekleştirilebileceğini detaylı inceleyelim.

Müşteri Hizmetleri ile Wifi Şifre Değiştirme

Teknoloji ile aranız pek iyi değilse ve modem wifi şifrenizi değiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, sizin için en basit yöntem bu olacaktır.

1- Türk Telekom Müşteri Hizmetleri ile Wifi Şifresi Değiştirme

 • Wifi şifrenizi değiştirmek için Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini 444 0 375 numarasından aramanız gerekiyor.
 • Ardından müşteri temsilcisine bağlanmak için gerekli tuşlamaları gerçekleştiriniz.
 • Müşteri temsilcisine Wi-Fi şifresini değiştirmek istediğinizi söyleyiniz.
 • Yeni şifreyi müşteri temsilcisine söyleyerek, şifrenizin değişmesini sağlayabilirsiniz.

2-Superonline Müşteri Hizmetleri ile Wifi Şifresi Değiştirme

 • Turkcell Superonline servis sağlayıcısını kullananlar 0850 222 02 22 numarasını tuşlayarak müşteri hizmetlerini aramalısınız.
 • Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman “ 8 haneli müşteri numarası, sisteme kayıtlı 10 haneli telefon numarası veya TC Kimlik Numarasını tuşlayın.“ denilecektir. Bunlardan herhangi birini tuşladıktan sonra müşteri hizmetleriyle bağlantı kurmak için 6’yı tuşlamalısınız.
 • Müşteri hizmetlerindeki görevli, güvenlik kontrolü yapmak için kimlik doğrulaması yapacaktır. Güvenlik sorularından sonra müşteri temsilcisine wifi şifreniz hakkında işlem yapmak istediğinizi söyleyiniz.
 • Müşteri temsilcisinin, modeminize giriş yapabilme yetkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla yeni wifi şifrenizi söyleyerek işleminizi tamamlabilirsiniz.

Cep Telefonu ile Modem Wifi Şifresi Değiştirme

 • Telefonunuzda bulunan internet tarayıcısını ( İnternet, Google, Chrome, Safari, Firefox) uygulamasını açınız.
 • Adres çubuğuna 192.168.1.1 yazınız ve git tuşuna basınız.
 • Modem giriş ip adresiniz çok yüksek ihtimalle 192.168.1.1. olacak.
 • Karşınıza modeminizin ara yüzüne giriş sayfası gelir.
 • Bu sayfada iki tane boş kutucuk vardır. İlk kutucuk modem ara yüzünü girmeniz gereken kısım ve ikinci kutucuk ise şifre bilgisini girmeniz gereken kısımdır. Kullanıcı adı çoğu zaman admindir. İnternet sağlayıcısına göre şifreler değişiklik gösterebilir ama en sık kullanılan şifreler turktelekom, superonline ve ttnet’tir.

Modem Ara Yüz Giriş Bilgileri

Kullanıcı Adı: admin Şifre: Turktelekom / ttnet / superonline, admin ve (boş)  olabilir.

 • Kullanıcı adı ve şifrenizi eğer daha önce hiç değiştirmediyseniz verilen şifrelerle giriş yapabilmelisiniz.
 • Eğer ilk defa modem ara yüzüne giriş yapıyorsanız modem ara yüz giriş şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Ara yüz şifrenizi değiştirebilirsiniz ya da daha sonra düzenlemek isterseniz geç diyebilirsiniz.
 • Bazı durumlarda “Bağlantınız Gizli Değil“ sayfası karşınıza çıkabilir.  Bu durum herhangi bir sitede karşınıza çıkıyorsa, siteye girmeyiniz. Ama bu sayfa ip adresi ile modem ara yüzüne girerken karşınıza çıkıyorsa aşağıda olan adımları izleyebilirsiniz.
Wifi Şifre İşlemleri Bağlantınız Gizli Değil Hatası
Wifi Şifre İşlemleri Bağlantınız Gizli Değil Hatası
 • Bağlantınız gizli değil sayfası Google Chrome’un siteleri http:// ‘den, https:// ‘ye çevirterek güvenlik sağlama amacından kaynaklanır.
 • Telefondan modem ara yüzü girişinde yukarıda olduğu gibi bir ekran geldiğinde alttaki gelişmiş seçeneğini seçiniz.
 • Sonra ise 192.168.1.1 sitesine ilerleyerek (Güvenli Değil) seçeneğini seçiniz. Burada karşınıza çıkan güvenli değil uyarısı, herhangi bir güvenlik açığı yaratmamaktadır.
Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri Bağlantınız Gizli Değil Uyarısı Nasıl Geçilir
Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri Bağlantınız Gizli Değil Uyarısı Nasıl Geçilir
 • Modem ara yüzünüze giriş yapıp, wifi şifrenizi değiştirme kısmına gelmeniz gerekir. Karşınızda bulunan seçeneklerden “Kablosuz“ seçeneğine basınız.

SSID1: Modeminizin ismini istediğiniz şekilde buradan ayarlayabilirsiniz.

SSID 1 Şifre: İstediğiniz modem şifrenizi buraya yazdıktan sonra “Kaydet“ butonuna basmanız yeterlidir.

SSID1 Wifi Şifre Değiştirme İşlemi
SSID1 Wifi Şifre Değiştirme İşlemi
 • Modem wifi şifreniz yenilendiği için kaydet butonuna bastıktan bir süre sonra telefonunuza bağlı olan wifi modem bağlantısı kopacaktır. Yeniden bağlantı sağlayabilmek için telefonunuza kayıtlı olan wifi şifresini güncellemeniz gerekir.

Bilgisayar ile Modem Wifi Şifresi Değiştirme

 • Bilgisayarınızdan Wifi modem şifresini değiştirmek istiyorsanız ilk olarak modem ara yüz sayfasına giriş yapmanız gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için, bilgisayarda ağa bağlı olan internet tarayıcısını kullanınız.

Wifi şifresini unutma gibi durumlarda bir Ethernet kablosunu kullanarak da modemi bilgisayarınıza bağlayınız.

 • Genel olarak modemler 192.168.1.1 IP adresini kullanır. Bu IP adreslerini tarayıcınızın arama çubuğuna yazdıktan sonra enter tuşuna basın.
 • Daha sonra karşınıza modem ara yüz ekranı gelir. Modem ara yüz sayfasına giriş bilgilerinizi doğru şekilde girmeniz gerekir. Modeminizin yapılandırma sayfasına kullanıcı adı ve şifre olmadan erişmeniz mümkün değildir. Bu işlemler için gerekli olan kullanıcı adı ve şifre bilgileri genellikle modeminizin atında bulunur.
 • Türk Telekom’a ait bir modem kullanıyorsanız Kullanıcı adınız: admin Şifreniz: turktelekom veya ttnet’tir.
 • Modeminizin web ara yüzü sayfasına geldikten sonra “Kablosuz“ a tıklayınız. (Tp-Link Modellerinde). Bu bölümün farklı isimleri olabilir.  Kablosuz ve Kablosuz Ayarlar / Kurulum v.b.
 • Kablosuz seçeneğine tıkladığınız zaman “Temel Ayarlar“ sekmesinde modeminizin ismini ve şifresini değiştirebileceğiniz yerleri göreceksiniz. Şifreniz en az 8 karakter içermek şartı ile şifrenizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Güvenli bir şekilde şifreyi oluşturduktan sonra “Kaydet”e tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz

Uygulama Üzerinden Wifi Şifrelerini Değiştirme

Uygulama üzerinden Wifi şifre değiştirme işlemi oldukça kolay bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi sadece Türk Telekom müşterileri kullanabilir. Çünkü diğer servis sağlayıcıları mobil uygulamaları üzerinden kullanıcılarının bu işlemi gerçekleştirmesine izin vermiyor.

1- Türk Telekom Müşterilerinin Uygulama İle Wifi Şifrelerini Değiştirme

Türk Telekom Telefon Üzerinden Wifi Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır
Türk Telekom Telefon Üzerinden Wifi Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır
 • Telefonunuzun markasına göre Play Store veya Apple Store’u kullanarak “Türk Telekom Online İşlemler“ uygulamasını telefonunuza indiriniz. İndirdikten sonra uygulamaya girerek “internet“ seçeneğini seçip, isteğinize bağlı olarak kayıtlı cep telefon numaranızı veya e-posta adresini girerek “Tek şifre al“ seçeneğine basınız. Bastıktan sonra TC kimlik numaranızı isteyecektir. Gerekli olan bilgileri doldurduktan sonra Tek Şifre Kullanıcı adı ve şifreniz telefonunuza veya e-posta adresinize gönderilecektir.
 • Uygulamaya girdikten sonra sağ üst kısımda yer alan “Kullanıcı“ sekmesine gidiniz.
 • ADSL Şifre Değiştir kısmına tıklayınız.
 • İlk olarak şu an da mevcut olan ADSL şifrenizi giriniz daha sonra istediğiniz yeni şifrenizi girerek modeminizin wifi şifresini değiştirmiş oluyorsunuz.

Bu uygulamayı kullanarak Modem wifi şifre değiştirme dışında yapabileceğiniz şeyler:

 • AKN sorgulama işlemi ve EK AKN satın alma işlemlerini kolaylıkla halledebilirsiniz.
 • Faturalarınız konusunda bilgi alabilir ve de ödenmemiş faturalarınızın ödemesini rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • İnternet ve Tivibu başvurusu yapabilirsiniz.
 • Kampanyalar hakkında bilgi sahibi olabilir ve kampanya bilgilerini sorgulayabilirsiniz
 • “Güvenli İnternet” gibi işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Modemin Markasına Göre Wifi Şifre Değiştirme

Modemin markasına göre Wifi Şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır sorusuna cevap arıyorsanız yazının devamında sorunuza cevap bulabilirsiniz.

1-TP-Link Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri?

Modem Ara yüzü Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > Temel Ayarlar > SSID 1 kutusu Modem İsmini Değiştirir – SSID Şifre kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

2-Huawei Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri?

Modem Ara yüzü Giriş (192.168.1.1) >Yerel Ağ > Kablosuz Ağ Ayarları > Kablosuz Ağ Şifreleme > Kablosuz Ağ Adı kutusu Modem İsmini Değiştirir – Kablosuz Şifresi kutusu Modem wifi şifresini değiştirir.

3-Airties Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri?

Modem Ara yüzü Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > Kablosuz Ağ Ayarları > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – Şifre kutusu Modem wifi şifresini değiştirir.

4-Asus Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri?

Modem Ara yüz Giriş (192.168.1.1) > Kablosuz > SSID kutusu Modem İsmini Değiştirir – WPA Pre-Shared Key kutusu Modem wifi şifresini değiştirir.

5-Zyxel Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri?

Modem Ara yüz Giriş (192.168.1.1) > Ağ Ayarı >Kablosuz > SSID kutusu yazan yer Modeminizin ismini değiştirir – Alt kısımda bulunan Otomatik olarak şifre oluştur tiki kaldırıldıktan sonra Şifre kutusuna yeni şifre girilir.

6-Zte Wifi Şifre Değiştirme İşlemleri?

Modem Ara yüz Giriş (192.168.1.1) > Yerel Ağ > WLAN > SSID Adı kutusu Modem İsmini Değiştirir – WPA Parola kutusu Modem wifi şifrenizi değiştirir.

İnternet korsanlarının hedefi olmamak için wifi şifre değiştirme işlemini sık sık gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yukarıda anlatılan yöntemler ile rahatça wifi şifre değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Proxy nedir bilmiyorsanız bir önceki yazımız olan Proxy Nedir yazısını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu