Siber

Hackerlar Windows Finger ile Kimlik Avında

İnternet ortamında yeni bir kimlik avı başladı ve zararsız olduğu düşünülen bir Windows 10 özelliği aracılığıyla çeşitli kullanıcılara kötü amaçlı yazılım gönderiliyor. Söz konusu özelliğe Windows Finger adı veriliyor. Bu özellik esasen sistemin sahibi olan kullanıcının bilgilerin ilk etapta görüntülenmesine izin veriyor. Böylece bir sistemde bulunan bilgilerin uzaktan görüntülenmesine de izin veren bir komuttur.

Windows Finger ile Kimlik Avı Yapılıyor
Windows Finger ile Kimlik Avı Yapılıyor

Hackerların bu özelliği MineBridge olarak bilinen yeni bir kötü amaçlı yazılım türü sunmak için kullandığı ortaya çıktı. Çoğu mağdur, potansiyel bir iş başvuru sahibinin özgeçmişini içeren bir tür e-posta alıyor. Kullanıcı yalnızca özgeçmişi gözden geçirirse sorun olmaz, ancak söz konusu belgenin düzenlenmesine olanak tanıyan seçeneği seçmeleri durumunda kötü niyetli kişiler, kötü amaçlı yazılımı yerleştirmek ve etkinleştirmek için Windows Finger komutunu kullanabiliyor.

Windows Finger ile Kimlik Avı İlk Defa Mı Yaşanıyor?

Windows Finger ilk kez kötü amaçlı yazılım göndermek için kullanılsa da, genel olarak sistem güvenliğini atlamak için ikinci kez kullanılıyor. Bu özellik, kötü amaçlı yazılımın herhangi bir alarm oluşturmadan başka yollarla yüklenmesine izin veriyor. Microsoft’un bu sorunu çözmek için gerçekten bir şeyler yapması gerekiyor. Çünkü bu özellik Windows 10 kullanıcıları için pek çok soruna neden olabiliyor.

Microsoft’un bu sorunu çözüp çözmeyeceği ve ne zaman sona ereceği şu anda bilinmiyor. Bu nedenle sorun çözülene kadar tüm Windows 10 kullanıcılarının bu komutun çalışmasına engel olması öneriliyor. Bu şekilde, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir dosya alsanız bile, komuta erişilemez ve hackerlar sisteminize erişim girişimlerinde başarısız olur.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu