Teknotomy Dosya

Windows İçin Antivirüs Programları

Kişisel bilgilerimizi çevrimiçi ortamda korumak her zamankinden daha zor olduğundan dolayı güvenilir antivirüs programları seçmek büyük önem arz ediyor. İşlerimizin çoğunu çevrimiçi ağlar üzerinden gerçekleştiriyoruz ve bu da bizi tehditlere karşı açık hale getiriyor. Bu nedenle internet trafiğini korumak için VPN uygulamları, parola ve kimlik bilgileri takibi için şifre yöneticisi, mesajların güvenliği için uçtan uca şifreli mesajlaşma uygulaması tercih ediyoruz.

virüs temizleme programları
Microsoft Defender Antivirüs Yazılımı Bazen Yeterli Olabilir

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız kötü amaçlı yazılımlardan korunmak adına bu listeye ayrıca antivirüs programları kullanmayı da dâhil etmeniz gerekir. En iyi antivirüs programınıaraştırmaya başlamadan önce bilmelisiniz ki Windows 10 için Microsoft Defender Antivirus yazılımı da bilgisayarınızı koruma ve internet güvenliğinizi sağlama konusunda oldukça iyidir. Windows’ta olası tehditlerin tespiti için en iyi virüs programı olarak başlangıç ​​noktanız Microsoft Defender olmalıdır.

Çoğu kullanıcı antivirüs programları arasından Microsoft Defender’ı kullandığında genelde başka seçeneklere bakma ihtiyacı hissetmeyebilir. Ancak kişisel verilerimizi ve gizliliğimizi korumak, virüslerden korunmanın ötesine geçtiğinden üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duymaya başlarız. Üçüncü taraf virüs temizleme programının tam koruma paketi ile Windows işletim sisteminizin yanı sıra Android, iOS ve MacOS cihazlarınızın da güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bu sebeple kendiniz için en iyi virüs programını seçebilmeniz için piyasadaki bazı programları listeledik.

Bitdefender Antivirus Ücretsiz Sürümü

ücretsiz virüs programı indir
Bitdefender

Çeşitli platformlarda kullanabileceğiniz versiyonu olduğu gibi tek platforma özel paketi de bulunan antivirüs programlarından Bitdefender sağlam bir koruma sunar. Ayrıca antivirüs koruması ve kullanılabilirliği konusunda AV-Test bağımsız test laboratuvarından sürekli olarak en yüksek notları alması ile alanının en iyilerindendir. Bu güvenlik yazılımı virüsler, kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar ve fidye yazılımı koruması için size gerçek zamanlı izleme olanağı sunar.

Bitdefender, performans üzerinde en az etkiye sahip yazılımlardan biridir. Denemesi ücretsiz bu virüs programının kurulumu da kolay ve zahmetsizdir. Geniş kapsamlı koruma için Bitdefender TOTAL SECURITY 2020’yi bu bağlantıdan inceleyerek virüs programı indirebilirsiniz. Bu abonelik paketiyle Windows, MacOs, iOS, Android olmak üzere 5 cihazı koruyabilir, çocuğunuz için ebeveyn denetimleri kurabilir ve VPN çalıştırabilirsiniz.

Kaspersky Anti-Virus

windows antivirüs programları
Kaspersky

Kaspersky, en iyi virüs programlarının Rusya merkezli emektar güvenlik şirketlerinden biridir. Rusya merkezli olması nedeniyle Amerikalıların mesafeli durmasına karşın Kaspersky, sistem performansı üzerindeki azaltılmış etkisi ve özellikle dizüstü bilgisayarların pil tüketimini en aza indirmesiyle gönülleri kazanabilen modern antivirüs programlarından biridir. Üstelik sadece virüs temizleme programı olarak değil, kötü amaçlı yazılımlarla baş etme konusunda da iyidir.

Bu virüs programı Sistem İzleyici modülü ile virüs taramalarını yapılandırma konusunda iyi bir esneklik sunarak yeni fidye yazılımı gibi keşfedilmemiş tehditleri yakalama olanağı tanıyor. Kaspersky, tıpkı Bitdefender gibi bağımsız test laboratuvarları tarafından yüksek puan almanın yanı sıra 2020 yılı için AV-Comparatives tarafından “Yılın Ürünü” ödülünü alarak antivirüs programları arasındaki kalitesini kanıtladı.

Kötü amaçlı yazılımlardan korumak konusunda oldukça sağlam olan bu yazılım güvenlik açığı tarayıcısı ve gizlilik temizleyicisi gibi kullanışlı özellikler sunuyor fakat bazı ekstra özellikleri rakiplerdeki kadar iyi değil. Ebeveyn kontrol sistemi, şifre yöneticisi gibi daha fazla özellikten yararlanmak için antivirüs programlarından Kaspersky Total Security’yi almayı düşünebilirsiniz.

Norton AntiVirus

antivirüs programı indir
Norton Antivirus Plus

Norton, dokuz farklı virüs temizleme programı satıyor. Norton AntiVirüs Plus, oldukça pahalıdır fakat iki yönlü güvenlik duvarına, sınırsız bir şifre yöneticisine ve 2 GB’lık çevrimiçi depolama alanına sahip yedekleme yazılımı hizmeti sunar. Norton 360 Standard ise Windows için en iyi programlarından biri sayılabilir. Sınırsız VPN, web kamerası koruması, kişisel bilgileriniz için dark web taramaları ve 10 GB çevrimiçi depolama sunarak sizi internet güvenlik paketiyle çepeçevre sarar.

Dezavantajları ise tek bilgisayarda kullanmak için oldukça pahalı olması ve tam taramalar esnasında ağır yavaşlamalar yaşanmasıdır. Bunlar haricinde Norton, kötü amaçlı yazılımları bulma ve ortadan kaldırma konusunda Kaspersky’den sonra ikinci sıraya sahiptir. Artık NortonLifeLock olarak adlandırılan ve Symantec’in bir parçası olmayan Norton Security, uzun zamandır bağımsız test laboratuvarları tarafından yüksek puanlar alıyor.

McAfee AntiVirus Plus

ücretsiz virüs temizleme
McAfee

Antivirüs programları ile korumak istediğiniz birçok cihazınız varsa McAfee sizin için iyi bir seçenek olabilir. Windows, Android, iOS, veya Mac cihazlarınızdan 10 tanesine kadar kullanılabilir. Ayrıca giriş seviyesi ürününün size sınırlama olmaksızın Windows 10 VPN sağlaması pek görüldük bir şey olmadığından dolayı oldukça cezbedicidir.

McAfee Total Protection, şifre yöneticisi, güvenli dosya silme ve harika anti-spam önlemlerinin yanı sıra birkaç PC hızlandırma aracı sağlayarak özellikler sunma konusunda yeterince cömerttir. Ancak geçtiğimiz yıl kendini çok geliştirmiş olsa da McAfee’nin bağımsız test laboratuvarları tarafından her zaman iyi puanlar almadığını söylemekte yarar var. Bugün sahip olduğu dezavantajları ise, aktif kötü amaçlı yazılım taramaları esnasında sistemi çok ağır yavaşlatması ve bilgisayarınızdan tehdit verilerini toplamasının engellenememesidir.

ESET NOD32 ANTIVIRUS

ESET NOD32 Antivirus hafif, hızlı, ucuz ve etkili olduğu kadar birkaç ekstra avantaja daha sahiptir. Sistem performansı üzerindeki etkisi piyasadaki diğer ücretli antivirüs programlarından daha fazla değildir. Kötü amaçlı yazılımlar üzerinde oldukça etkilidir ve ihtiyacınızdan fazlasını ödemenizi gerektirmeyen cihaz başına fiyatlandırma yapısına sahiptir.

ESET ekstra özellik olarak bir bilgisayarın başlangıç bölümünü, çalışan belleğini ve kaydını gizli kötü amaçlı yazılımlara karşı tarar ve bilinen kötü amaçlı web sitelerini de engeller. Fakat şifre yöneticisi, VPN veya güvenlik duvarı gibi özelliklerden yararlanmak istiyorsanız başka yazılımlar kullanmanız gereklidir.

Avast Premium Security

en iyi virüs programı
Avast Premium Security

Avast Premium Security, yüksek düzeyde yapılandırılabilen düzgün arayüze sahip bir virüs temizleme programıdır. Örneğin, virüs taramalarını özelleştirebilir ve gerektiğinde paralel olarak çalıştırabilirsiniz. Avast’ın web koruması çevrimiçi günlük etkinlikleriniz sırasında güvenliğinizi sağlamak konusunda çok sağlamdır. Fakat diğer Avast ürünlerini satma girişimleri kullanıcı arayüzünde olumsuz bir etki bırakıyor. Yine de güvenli tarayıcı ve Wi-Fi izleme gibi şık özellikleriyle satın alınabilir bir üründür.

Ayrıca Avast Ultimate, sınırsız ücretsiz bir VPN entegre etmesi sebebiyle firmanın ilgileri üstüne çeken bir başka ürünüdür. Kaliteli virüs temizleme programı haricinde daha fazla koruma istiyorsanız bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu