Güncel

Xiaomi Araba Sektörüne Giriyor

Ulaşım sektörü bu aralar oldukça hareketli günler geçiriyor. Elon Musk’ın kurduğu Tesla şirketinin büyük başarısı diğer şirketlerinde bu sektöre girmesine neden oldu. Özellikle Teknoloji şirketleri ulaşım sektörüne girmeye çok sıcak bakmaya başladı. Örneğin geçtiğimiz aylarda Apple’ın elektrikli araç üretimi konusunda çalışmalara başladığı iddia edilmişti. Çin de bulunan bazı kaynaklara göre birçok alanda üretim yapan Xiaomi araba sektörüne girmeye sıcak bakıyor.

Xiaomi Araba Sektörüne Giriyor
Xiaomi Araba Sektörüne Giriyor

Çin’in önemli haber kaynaklarından iFengVews tarafından ortaya atılan iddialara göre Xiaomi‘nin elektrikli araç üretiminin stratejik bir hamle olduğunu ve elektrikli araçların gelecekte temel ulaşım aracı olacağını düşünüldüğü söylendi. Buna ek olarak Xiaomi’nin araba tasarımı konusunda henüz kesin bir planı olmadığı yani araba detaylarının değişebileceği söylendi.

Xiaomi Araba Projesi Şirket Kurucusu Lei Jun’ın Tam Desteğini Almış Durumda

Gelen bilgilere bakılacak olursa şirket kurucusu Lei Jun araba projesinin liderliğini üstlenecek. Bu birçok anlamda önem teşkil eden bir bilgi çünkü Jun 2013 yılında Amerika’da Elon Musk ile masaya oturmuş fakat ortaklık konuda anlaşma sağlanamamıştı. Fakat iki şirketinde araba sektörüne girmesi ile birlikte ortaklık planının tekrar öne çıkması bekleniyor. Tesla ve Xiaomi ortaklığı birçok açıdan çığır açıcı yeniliklere sahne olabilir.

Beklenebileceği üzere şuan için Xiaomi tarafından yapılan bir açıklama yok. Fakat Apple’ın içerisinde bulunduğu Huawei’ninde girmeye hazırlandığı sektörde Xiaomi’nin de bulunması sürpriz olmaz. Gelişmeleri hep beraber göreceğiz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu