Güncel

Xiaomi Mi Air Charge: Temassız Şarj Teknolojisi

Xiaomi Mi Air Charge teknolojisiyle odaya girdiğiniz an cihazlarınız şarj olmaya başlıyor. Wireless şarj teknolojisi kablo ihtiyacını ortadan kaldırmıştı. Ancak yine de cihazınızı şarj pedine dikkatlice yerleştirmeniz ve cihazınızın şarj pedine temas etmesi gerekiyordu. Mi Air Charge olarak adlandırılan bu yeni teknoloji sayesinde herhangi bir temasa gerek duymadan sadece hava yoluyla birden fazla elektronik cihazınızı aynı anda birkaç metrelik mesafeden şarj edebiliyorsunuz.

Mi Air Charge Teknolojisi
Mi Air Charge Teknolojisi

Xiaomi Mi Air Charge ile Bilim Kurgu Gerçek Oluyor

Xiaomi havadan şarj teknolojisi, cihazınızın kablosuz şarj menzilinde olup olmadığını doğru bir şekilde algılamak için 144 anten ve hüzmeleme kombinasyonu kullanıyor. Son derece dar bir milimetre genişliğinde dalga ışını kullanarak şarj etmeyi aktive ediyor.

Gelişmekte olan bu yeni teknolojinin dezavantajlarından biri, şarj hızı 5 watt ile sınırlı olmasıdır. Günümüzde hızlı şarj özelliğinin 18 watt olduğunu düşünürsek bu hız oldukça yavaş görünüyor. Ancak aynı anda birden fazla cihazı şarj ederken hızında bir azalma olmuyor. İkincisi ise, şarj edilen cihaz içinde bir dizi işaret anteninin mevcut olması gerekiyor. Yani bundan önce piyasaya sürülen Xiaomi cihazlarının Mi Air Charge ile uyumlu olmadığı anlamına geliyor.

Xiaomi Mi Air Charge

Xiaomi Mi Air Charge baz istasyonunu evinize yerleştirdikten sonra akıllı telefon, saat, hoparlör, spor bantları, hatta masa lambaları gibi uyumlu birçok cihazınızın şarjını sizin düşünmenize gerek kalmıyor. Bu kulağa bir hayal gibi geliyor olsada Xiaomi “Bu bilim kurgu değil, teknolojidir.” diyor. Ancak, Mi Air Charge cihazlarının ne zaman satın alınabileceğini veya ne kadara mal olacağını henüz bilinmiyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu