Güncel

Xiaomi’den Yeni Teknoloji: RAMDISK

Xiaomi, yeni teknolojisi olan RAMDISK’i tanıttı. Halihazırda kullandığımız akıllı telefonlarda 16 GB’lara varan RAM kapasitesi görülmeye başlandı. Artık 8 GB RAM kapasitesinin standart hale gelmeye başladığı rahatlıkla söylenebilir. Bu konuda gelişmelerin farkında olan Xiaomi şirketi ise RAMDISK teknolojisi ile akıllı telefonların RAM’lerini dahili depolama alanı olarak kullanmayı mümkün kılmaya başladı.

Bilmeyenler için açıklama yapmak gerekir ise, daha düşük depolama kapasitelerine sahip olan RAM’ler, daha büyük depolama kapasitelerine sahip olan dahili depolama alanlarından daha yüksek performans gösteriyor. Örneğin; Xiaomi’nin LPDDR5 teknolojisine sahip RAM’i, 44 GB/s hıza sahipken, UFS 3.1 dahili depolama alanı yalnızca 1700 + MB/s okuma ve 750 + MB/s yazım hızına sahip.

Xiaomi, Performansı Katlamayı Vaat Eden Yeni Teknolojisi Ramdısk’i Tanıttı
Xiaomi, Performansı Katlamayı Vaat Eden Yeni Teknolojisi Ramdısk’i Tanıttı

Şuan da yalnızca Xiaomi 10 Ultra kullananlar için sunulan RAMDISK teknolojisi ise RAM’deki yüksek performansın dahili depolama için kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Game Center’da bulunan ‘Hızlı Kurulum’ seçeneğini seçerek ‘Oyun Deneme’ modunu aktif hale getirip QQ Speed, Glory of the King ve Peace Elite dahil 10’dan fazla oyunu cihazın RAM’ine kurup oynayabiliyorsunuz.

RAMDISK teknolojisi ‘Oyun Deneme’ modu olarak kullanıma sunulmasının ise son derece geçerli bir sebebi bulunuyor. Bildiğiniz gibi RAM’deki veriler kalıcı değil. Bir başka deyiş ile RAM’e yüklediğiniz oyunlar, akıllı telefonunuz herhangi bir sebep ile kapandığı taktirde uçup gidiyor. Yani RAM’e yüklediğiniz oyunları gerçekten de ‘denemiş’ oluyorsunuz.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu