Güncel

Xiaomi Türkiye Fabrikası Resmen Üretime Başladı

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi’nin Selcomp ortaklığı ile kuruduğu Xiaomi Türkiye fabrikası bugün resmen üretime başladı. Kurulumu için 30 Milyon dolar yatırım yapılan fabrikanın açılışında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan  vidoe konferans ile katılım gösterdi. Fabrikanın açılış kurdelesini Xiaomi Global Başkanı Shou Zi Chew ve Salcomp Avrupa Direktörü David Chang‘a ek olarak BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır kesti.

Xiaomi 1
Xiaomi Türkiye Fabrikası Resmen Üretime Başladı

Bilim ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın Açıklamaları Oldukça Dikkat Çekiciydi

Xiaomi Türkiye fabrikasının açılış törenine video konferans yöntemi le katılan Mustafa Varank yaptığı açıklamada” Xiaomi ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayacak. Geçtiğimiz yıl düzenlenen yatırım teşvik belgesi adedi önceki yıla göre %86 arttı. Tedarik zincirlerindeki aksaklıklara rağmen tüm vazifelerini yerine getiren emekçiler sayesinde yılın son çeyreğinde imalat sektöründe ciddi büyüme yaşadık.” ifadelerini kullandı.

Xiaomi Türkiye Fabrikası Resmen Üretime Başladı
Xiaomi Türkiye Fabrikası Resmen Üretime Başladı

Xiaomi Türkiye Fabrikasında Hangi Telefonlar Üretilecek

Bu konu hakkında Mustafa Varank’ın fabrika ziyareti sırasında açıklamalar yapıldı. Ziyaretin yapıldığı sıralarda test aşamasında olan fabrikanın ilk üreteceği modelin Redmi 9C olacağı açıklandı.

Cihaz özellikle 1900 TL’lik uygun fiyatıyla dikkat çekerken açıln fabrikanın ardından bu fiyatın daha da düşmesi bekleniyor.

Açılan Fabrika İle Beraber Xiaomi Telefonlar Ucuzlar Mı ?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı daha önce yaptığı bir bir açıklamada kurulan fabrikanın telefonların ucuzlamasına neden olacağını düşündüğünü açıkladı.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu