Yapay Zeka

Yapay Zekâ Devrimi: GPT-3

Yapay Zekâ (AI) dünyasında, GPT-3 olarak isimlendirilen ve yeni geliştirilen teknolojiye dair büyük bir heyecan var. Dil yapısına sahip içerik oluşturmada kendinden önce gelen her şeyden daha iyi bir yapay zekâ. GPT-3, Elon Musk ile ortaklaşa kurulan bir araştırma şirketi olan OpenAI tarafından geliştirildi ve yıllardır AI’daki en önemli ve faydalı gelişme olarak tanımlanıyor.

GPT-3 Nedir ve Ne Yapabilir?

GPT-3, Üretken Önceden Eğitilmiş Transformer 3 anlamına geliyor. Önceden eğitilmiş algoritmaları kullanarak metin oluşturarak ihtiyaç duyulan tüm verileri besliyor. Yapay zekaya bir soru sorarsanız, sorduğunuz sorunun en doğru cevabını alabiliyorsunuz. Özet oluşturmak veya şiir yazmak gibi bir görevi yerine getirmesini isterseniz, yapay zeka size yine en mükemmel cevapları veriyor.

GPT-3 Yapay Zeka Devrimi
GPT-3 Yapay Zeka

Bu yapay zeka, dil yapısına sahip olan her şeyi oluşturma yeteneğine sahip. Bu da bu yapay zekanın sorulan soruları yanıtlayabileceği, denemeler yazabileceği, uzun metinleri özetleyebileceği, diller arasında çeviri yapabileceği hatta bilgisayar kodu oluşturabileceği anlamına geliyor. GPT-3 yapay zekâ alanında bir devrim niteliği taşıyor. Uzun vadede kullanılabilir ve yararlı olduğu kanıtlanırsa, gelecekte yazılım ve uygulamaların geliştirilme şekli üzerinde büyük etkileri olacağı tahmin ediliyor.

Yapay zekâ uygulamalarının genel kategorileri arasında sınıflandırırsak bu bir dil tahmin modelidir. Bu bir dil girdisi almak ve onu kullanıcı için en yararlı hale dönüştürmek için tasarlanmış algoritmik bir yapı olduğu anlamına gelir.

Kaynak
What Is GPT-3 And Why Is It Revolutionizing Artificial Intelligence?

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu