Yapay Zeka

Yapay Zekâ Hatası İzleyicileri Şaşırttı

Hayatın her alanında kullanılan teknoloji, futbolda da video yardımcı hakem, gol çizgisi gibi alanlarda kullanılıyor. İskoçya’da ise alt ligde tasarruf amacıyla yapay zekayla çalışan kamera sistemi kullanılıyor. Ancak maç esnasında beklenmeyen yapay zeka hatası sosyal medya üzerinde oldukça dikkat çekti.

Yapay Zeka Hatası
Yapay Zeka Hata Yaptı

İskoçya’da bulunan Inverness Caledonian Thishtle kulübü, rakibi olan Ayr United’a karşı son dakikalarda gol atmasıyla sezonun ilk puanını almıştı. Ancak kulübün taraftarları bu golün coşkusunu pek yaşayamadı. Tasarruf yapmak amacıyla kullanılan yapay zekâ, bir hata nedeniyle golü tekrar gösteremedi.

Yapay Zekâ Hatası Neden Kaynaklanıyor?

Futbol maçında yapay zekanın hata yapmasının sebebi hakemin kel olmasından kaynaklandı. Kameraları kontrol eden yapay zekâ, hakemin keli ile futbol topunu birbirinden ayırt edemediği için izleyicilere golü tekrar göstermek yerine yan çizgide duran hakemi gösterdi. Bu durum da haliyle sosyal medyada oldukça tepki topladı ve taraftarlar arasında bir dayanışmanın oluşmasına sebep oldu.

Yapay Zeka Hatası

Profesyonel kameralara ve kameraman ekibine bütçe ayıramadığı için tasarruf amacıyla yapay zekâ kullanan kulüp için bu olayın ardından taraftarlar destek vermek amacıyla harekete geçti. Kulüp de taraftarlarının bu destek hareketlerine tepkisiz kalmadı. Taraftarlara yapacakları 65 dolarlık destek karşılığında sahaya giriş tünelinde isimlerinin yazılması imkânı sunuldu. Bu şekilde hem kulübe destek sağlanmış olacak hem de taraftarlarla kulüp arasındaki bağ güçlenecek.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu