Yapay Zeka

Yapay Zeka İlaç Sektöründe

İnsanlar bir ilaç aldıkları zaman prospektüsü okuyarak o ilaç ile ilgili tam bir bilgi edinmek ister. İlaç şirketleri de insanların bu isteklerine cevap verebilmek için kapsamlı testler yürütür. Bundan dolayı yapay zeka ilaç sektöründe de kullanılmaya başlayabilir. Rice Üniversitesi’nin Brown Mühendislik Fakültesi’nde geliştirilen ve yapay zekaya dayanan yeni bir yöntem ile ilaç üreticileri, ilaçların insan vücudunda nasıl bir etkiye sahip olduğunu geniş kapsamlı bir şekilde görebilecek.

Yapay Zeka İlaç Sektöründe
Yapay Zeka İlaç Sektöründe

Rice Üniversitesi’nde bilgisayar bilimci olarak çalışan Lydia Kavraki “Metabolit Çevirici” adıylan anılan bir tür hesaplama aracı geliştirdi. Bu araç ile ilaçlar ve enzimler gibi ufak moleküller arasında gerçekleşen etkileşimlerin ürünlerini tahmin ediyor.

Yapay Zeka İlaç Sektöründe Ne işe Yarayacak?

Rice Üniversitesi’nde bulunan araştırmacılar, yapay zekadan ve var olan tepkime veri dizilerinden faydalanarak, ilaç üreticilerine bir ilacın neler yapabileceğine dair geniş bir fotoğraf sunuyor. Böylece şirketler, ilaçtaki ufak moleküller arasında gerçekleşen metabolik tepkimeleri daha rahat bir şekilde belirleyebilecek.

Bir bileşenin ilaç olup olmadığını belirlemenin yanı sıra yan etkilerinin de kontrol edilmesinin zorunlu olduğunu söyleyen Kavraki, ilacın yapmayı vaat ettiği şeyi yaptığını onaylayarak başka neler yapabileceğini de bu şekilde öğrenebileceklerini söylüyor. Bu şekilde yapay zeka ilaç sektöründe de insanlara yardımcı olacak.

İngiltere Kraliyet Kimya Topluluğu tarafından çıkarılan Chemical Science bülteninde yayımlanan araştırmayı, Lydia Kavraki, yüksek lisans öğrencisi Eleni Litsa ve IBM’nin Thomas J. Watson Araştırma Merkezi’nde çalışan Payel Das birlikte yürütmüştür.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu