Yapay Zeka

Yapay Zeka ile Çalışan Bisiklet Şortu

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlayan yapay zeka artık giysilerimizde de yerini buldu. İngiltere’de bisiklet sporuyla ilgilenen sporcuların performansını artırmak amacıyla yeni bir çeşit bisiklet şortu geliştirildi. Southampton Üniversitesi’nde sinir-bilim alanında doktora yapan Devon Lewis’in tasarladığı bu şorta yerleştirilen elektrik sensörleri, bu müthiş teknoloji sayesinde bisikleti kullanan kişinin kaslarına elektrik akımı gönderiyor.

Şorta yerleştirilen sensörler, bisikleti kullanan sporcunun kas hareketlerini takip ederek hangi bölgelerde yorulma ve enerji kaybı olduğunu tespit ediyor. Tespit edilen bu veriler yapay zekanın kontrolündeki yazılıma aktarılıyor. Bu yazılım ise, belirlenmiş olan kas gruplarının enerji kazanarak yeniden canlanması için o bölgelere kumaşa yerleştirilmiş olan kablo ağı ile yeterli miktarda elektrik akımı gönderilmesini sağlıyor.

Yapay Zeka ile Bisiklet Şortu
Yapay Zeka İle Çalışan Bisiklet Şortu Kullanıcıların Performansını Artırmayı Hedefliyor

Yapay Zeka Diğer Sporcuların Giysilerinde de Kullanılacak

Motor sinir ve kas dokuları üzerine çalışırken bu projeyi geliştiren Lewis, insanlar olarak kaslarımız üzerinde sınırlı kontrole sahip olduğumuzu ve eğer kaslara doğrudan elektrik verilirse onları daha iyi kontrol ederek, kasılma ve gerilmeleri ayarlayabileceğimizi söyledi. Ayrıca bisiklet kullanıcıları için ilk giyildiğinde biraz garip hissettirse de herhangi bir elektrik çarpmasının söz konusu olmayacağını ve hızla alışabileceklerini belirtti.

Southampton Üniversitesi’nin, Future Worlds fonlama programından destek alan genç bilim insanı Devon Lewis, “Inpulse” adlı girişimiyle spor alanında yapay zeka kullanımını geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefliyor. Ayrıca bisiklet sporcularının performansını artıran bu şorttaki sistemi, koşucuların ve spor salonuna giden diğer sporcuların giysileri için de geliştirmeyi düşünüyor.

Kaynak
Yapay zekayla çalışan elektrikli bisiklet şortu geliştirildi

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu