K-Pop

Yapay Zeka K-Pop Kız Grubu Eternity Bu Martta Çıkış Yapacak

Son aylarda bazı ajanslar, yapay zeka K-Pop kız grubu fikrini deniyor. Pulse9 ise üyelerinin hepsi yapay ile oluşturulan yeni bir kız grubu ile durumu daha da ileri götürüyor. Eternity adlı yeni proje grubu; Dain, Minji, Yejin, Hyejin, Seoa, Sujin, Yeoreum, Jaein, Jiwoo, Sarang ve Chorong isimli 11 üyeden oluşuyor. Üyelerin hiçbiri gerçek değil, hatta yüzleri de herhangi bir gerçek insanın yüzüne dayanmıyor.

yapay zeka k-pop kız grubu eternity
Eternity’nin Yapay Zeka İle Oluşturulmuş Bir Üyesi

Yapay zeka K-Pop kız grubu Eternity’deki 11 idolün tamamı, Pulse9 tarafından geliştirilen deepfake tabanlı bir sanal görüntüleme teknolojisi olan Deep Real AI ile oluşturuldu. Grup üyelerinin yüzleri, 2021 yılının başlarında yüzlerce idolü bir araya getiren “AI.DOL CHALLENGE” aracılığıyla yapılan bir oylamada seçildi. Benzersiz yüzlerin yanı sıra, tüm üyelerin benzersiz çekicilikleri ve kişilikleri olduğu söylendi.

Yapay Zeka K-Pop Kız Grubu Konseptleri Son Zamanlarda Popüler

K-Pop gruplarının arkasındaki çoğu eğlence şirketinin aksine Pulse9, bir yapay bir zeka markasıdır. Şirket, Deep Real AI teknolojisinin mevcut deepfake teknolojisinden gerçekçilik, düşük maliyet ve kısa üretim süresi yönünden farklı olduğunu söylüyor. Kadın CEO Jieun “Jenny” Park tarafından 2016 yılında kurulan şirket, başka yapay zeka hizmetleri ve teknolojileri de sunuyor. Bugüne dek Pulse9, yapay zeka K-Pop kız grubu Eternity’nin sanal üyelerinin çeşitli konsept videolarını YouTube platformuna yükledi.

Yapay zeka ile oluşturulan bu sanal idoller, gerçek insanlardan tamamen ayırt edilemez olmasa da özellikleri, hareketleri ve ifadeleri oldukça doğal görünüyor. Eternity üyeleri, Pulse9’a göre sanal bir grup olarak gerçekleştirecekleri faaliyetlerin yanı sıra ünite grupları oluşturacak ve solo şarkılar yayınlayacak. Hatta şirket, yapay zeka K-Pop kız grubu Eternity’yi YouTuber, influencer ve marka modelleri olarak kullanacak. Üyelerden biri olan Chorong, çoktan aracılık şirketi Shinhan Investment Corp’un reklamında yer aldı.

Eternity – I’m Real

Eternity, 22 Mart Pazartesi günü Kore Standart Saati ile 18.00’da ilk parçaları “I’m Real” ile çıkış yapacak. Bazı hayranlar yapay zeka K-Pop kız grubu Eternity konseptine ilgi duyarken, bazıları ise grubun ürkütücü olduğunu dile getiriyor. Aslında Pulse9, sanal idolleri deneyen ilk şirket değil. SM Entertainment’in kız grubu aespa, geçen sene her üye için yapay zeka muadilleri ile çıkışını yaptı ve League of Legends’in sanal grubu K/DA da uzun zamandır çalışıyor.

Kaynak
New Girl Group With AI Members To Debut This March

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu