Yapay Zeka

Yapay Zeka Savaşlarını Görmek Mümkün Mü?

Otomatik sistemler, gün geçtikçe daha çok alanda daha fazla tercih ediliyor. İnsan gücüne duyulan istek, yapay zekânın kullanılması ile gün geçtikte ortadan kalkıyor. Pentagon yapay zekaları asker olarak kullanmak istiyor ve bu istek kafalara Yapay Zeka Savaşlarını Görmek Mümkün Mü? sorusunu bırakıyor. Hatta çok uzun zaman içinde bu çalışmalara başladığı iddia ediliyor. Yakın bir tarihte açıklama yapan Pentagon, böyle bir durum olmadığını söylese de gelen iddialar teker teker gerçekleşiyor.

ABD, savaş alanında yapay zekâ teknolojisi kullanımı ile ilgili daha önceden aldığı kararları iddiaların artmasıyla açıklamak zorunda kalıyor. Pentagon, yapay zeka sistemlerinin aldığı kararların izlenebilir olması gerektiğini ifade etti ancak hala kafalardaki soru işaretli varlığını koruyor.

Yapay zeka savaşlarını görmek mümkün mü?
Yapay zeka savaşlarını görmek mümkün mü?

Yapay Zeka Savaşlarını Görmek Mümkün Mü?

Bütün askeri alanlarda yapay zekâ teknolojilerinden yararlanmayı hızlandıran ABD Savunma Bakanlığı, yeni ahlak ilkeleri kabul etmek zorunda kalacağa benziyor. Belirlenen yeni ahlak kurallar; hedefleri arama-bulma amacıyla hava görüntüleri tarayan yapay zekâ sistemlerini kullanıyor iken ve harekete geçirirken insan sağlığının düşünülmesi gerektiğini ifade edildi. Tabi ki burada insan sağlığı denilir iken sivil kayıpları anlamını taşıyor.

Yapay zeka ve şavaşlar
Yapay zeka ve şavaşlar

Askeri yetkililer, ABD ülkesinin savaş alanındaki yeni yaklaşımını bugünlerde net bir şekilde ortaya koyuyor. Yapılan açıklamalarda, yapay zekâ kullanımı yeni etik belirsizlikleri ve riskleri artırıyor ifadeleri dikkat çekti. Yapay zekânın savaş konseptlerinde kullanımı alanında çalışmalarını yürüten Lucy Suchman, Pentagon’un açıklamasındaki ‘uygun’ ifadesini sert bir şekilde eleştirdi. Suchman’a göre bu ifadenin ucu son derece açık.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu