Yapay Zeka

Güney Kore’nin Yapay Zeka Spikeri Seyircileri Şaşırttı!

Güney Kore’deki yapay zeka spikeri, haber sunucusunun sesini kalınlığını, ses seviyesini, konuşma biçimini, yüz ifadelerini ve dudaklarını birebir taklit etmesiyle izleyicileri şaşkına çevirdi.

Televizyon izlenmeleri git gide düşüyor. İnsanlar sadece haberleri takip etmek için televizyon kanallarını açıyor. Dijital platformlar haber programı sunmaya başlar ise televizyon izlemek tarihe karışacak gibi duruyor. İnternet üzerinde bir çok haber sitesi bulunuyor. İnsanların televizyondan haber takip etmek istemesinin sebebi bilinmiyor. Spikerin haberi sunarken yüz ve mimikleri mi dikkat çekiyor yoksa haber hakkında yorumları mı?

Yapay Zeka Spikeri Görenleri Şaşırttı
Yapay Zeka Spikeri Görenleri Şaşırttı

Yapay Zeka Spikeri, Haber Sunucularının Yerini mi Aldı?

Televizyon izlenmeleri eskiye oranla artık fazla izlenmiyor çünkü herkes internetteki platformlar istediklerini bulabiliyor. Haber programlarında bu işlem tam tersi ilerliyor. Bunun sebebi hala bilinmese de uzmanların bu konu hakkında ileri sürdüğü iddialar bulunuyor. Bu iddialar, insanları spikerlerin yüz ve mimikleri ya da haber hakkında kısa yorumda bulunması etkili olduğunu iddia ediyor. Uzmanlar yapay zeka robotların spikerlerin işini elinden alması zor olarak görüyordu.

Yapay zeka spikeri içinde bugünlerde olmasa da çok yakın bir zamanda haber sunucularının yerini alabilecek gibi gözüküyor. Güney Kore tarafından geliştirilen bir yapay zekayla destekli haber sunucusu, ilk haberini başarılı ve problemsiz bir şekilde sundu. İlk olarak geçmiş yıllarda karşılaştığımız AI destekli haber sunucusu o zamandan bu zamana kadar büyük bir başarı edinmiş ve yol kat etmiş gibi görünüyor.

 

 

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu