Yapay Zeka

Yapay Zeka Teknolojisi Deep Nostalgia Eski Fotoğraflarınızı Canlandırıyor

Yapay zeka teknolojisi Deep Nostalgia ile fotoğrafları gülümseyebilen, göz kırpabilen ve hareket edebilen yüksek kaliteli video animasyonuna dönüştürmek mümkün hale geldi. Hareketsiz görüntüleri gerçekçi şekilde hareketli videoya dönüştüren bu yeni yapay zeka aracını, kullanıcılar ürkütücü olarak değerlendirdi. Bu araç, soy ağacı servisi MyHeritage tarafından insanların geçmişine dair özlediklerini sanal da olsa hayata döndürmeleri için geliştirildi.

yapay zeka teknolojisi deep nostalgia
Bu Yeni Teknoloji Kimilerini Sevindirirken Kimilerini Gerçekçiliğiyle Ürkütüyor

Ancak tüm güzelliklerinin yanında deepfake teknolojisi gizlilik ve güvenlik hakkında soruları da gündeme getirdi. MyHeritage, yapay zeka teknolojisi Deep Nostalgia aracını, eğer videoya çekilmiş olsaydı, geçmişteki bu kişilerin nasıl hareket edeceğinin ve bakabileceğinin gerçekçi bir tasvirini üreterek aile tarihine yeni bir bakış açısı kazandırmanın farklı bir yolu olarak tanımladı.

Yapay Zeka Teknolojisi Deep Nostalgia’nın Gerçekçiliği İnsanları Ürkütüyor

Çevrimiçi platformlarda paylaşılan örneklerde, insanların akrabalarının yanı sıra Napoleon Bonaparte ve Büyük İskender gibi tarihi figürlerin animasyonları da yer alıyor. MyHeritage, yapay zeka teknolojisi Deep Nostalgia aracını kullanmak isteyen kişilerin e-posta adresiyle web sitesine üye olarak hüküm koşullarını ve gizlilik politikasını kabul etmesini gerekiyor. Daha sonra kullanıcı aile fotoğraflarından birini yükleyerek bu araçla onu animasyona dönüştürebiliyor.

Firmanın web sitesinde, “Bu özellik nostaljik kullanım için, yani sevilen ve özlenen atalarınızı hayata döndürmek için, tasarlandı.” yazıyor. Bazı insanlar yapay zeka teknolojisi Deep Nostalgia özelliğini büyüleyici bularak severken, kimileri ise onu ürkütücü buluyor ve beğenmiyor. Sonuçlar tartışmalı olabilir ancak bu teknolojiye kayıtsız kalmak pek mümkün görünmüyor. İngiltere hükümeti ise, izinsiz deepfake videolar oluşturmayı illegal hale getirecek yasaları değerlendiriyor.

Kaynak
DEEP NOSTALGIA AI BRINGS OLD PHOTOS TO LIFE WITH ‘CREEPY’ ACCURACY

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu