Güncel

Yaşanan Olaylardan Sonra Yemeksepeti İnceleniyor

Son günlerde yaşanan sorunlardan dolayı Yemeksepeti inceleniyor. Bildiğiniz üzere Türkiye’nin en büyük yemek sipariş uygulaması olan Yemeksepeti geçtiğimiz günlerde hacklendiğini ve kullanıcılarının bazı bilgilerinin çalındığını açıkladı.

Yaşanan Olaylardan Sonra Yemeksepeti İnceleniyor
Yaşanan Olaylardan Sonra Yemeksepeti İnceleniyor

Şirket kullanıcılarının ad soyad bilgilerinin, doğum tarihlerinin, Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adreslerinin, SHA-256 algoritması ile gizlenmiş giriş şifrelerinin, Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgilerinin, Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaralarının korsanlar tarafından çalındığını açıkladı. Şirket daha sonra siber saldırı ile ilgili bir metin hazırlayıp tüm kullanıcılarını bilgilendiren bir mail yolladı.

Şirket yaptığı açıklamada kullanıcılarının ödeme yaptığı kart bilgilerinin çalınmadığını açıkladı. Bu bilgilerin Yemeksepeti’nde tutulmadığı için korsanlar bu bilgilere ulaşamadığı belirtildi. Yemeksepeti’nde yaşanan tüm bu olaylardan sonra insanlar ihmal sonucunda böyle bir şeyin yaşanıp yaşanmadığını merak etmeye başladı. Sadece insanlar değil Kişisel Verileri Koruma Kurulu’da bu ihtimali düşünerek şirket hakkında veri ihlali sebebi ile inceleme başlattı.

Yemeksepeti’nin Hacklenmesinin Sebebi Bir İhlal Sonucu Mu Oldu?

Korsanlar 18 Mart günü şirketin bir web sunucusuna bağlanarak kullanıcıların bilgilerini ulaştı. Bu tür yetkisiz girişleri bildiren aracında o tarihlerde bozuk olduğu söyleniyor. Yemeksepeti o tarihlerde yaşananların aksaklık nedeniyle olduğunu açıkladı. Yemeksepeti 18 Mart tarihinde kullanıcıların bilgilerine erişildiğinin farkına varamadıklarını olayı 25 Mart tarihinde anca fark ettiklerini belirtti.

Yemeksepeti'nin Hacklenmesinin Sebebi Bir İhlal Sonucu Mu Oldu?
Neden Yemeksepeti İnceleniyor?

Bu olayın ihmalden dolayı olup olmadığı bilinmese de 21 milyon kişinin bilgileri çalındı. Şirket tekrardan bir açıklama yaparak kullanıcılarının kart bilgilerine, Facebook hesaplarına ve Apple hesaplarına korsanların ulaşamadığını açıkladı.

Sizce yaşanan olaylar ihmal mi değil mi?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu